Podpora Tibetu, pokrytectví a nedráždit Čínu. Česko po roce vyvěšovalo vlajky

Řada českých krajů a měst se v pátek připojila k celosvětové kampani Vlajka pro Tibet, která vznikla v polovině devadesátých let s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vlajka zavlála i na sídle Královéhradeckého kraje, přestože na zastupitelstvu zaznělo varování před drážděním Číny a ohrožením čínských investic. Nepřipojilo se například město Zlín. Přestože Tibet podporuje, vyvěšení vlajky připadá vedení města pokrytecké. Nepřidal se ani pražský magistrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na havlíčkobrodské radnici zavlála tibetská vlajka v rámci každoroční mezinárodní akce Vlajka pro Tibet. Na snímku pracovník radnice Jaroslav Šlégr při instalaci vlajky. | Zdroj: ČTK

Praha

Většina pražských radnic vlajky vyvěsí. K akci se ale nepřipojí magistrát a městské části Praha 1, Praha 8 a Praha 10.

Praha 1 pod vedením koalice TOP 09, ODS a ČSSD se k akci nepřipojuje opakovaně. "Důvody jsou také stále stejné, nechceme suplovat ministerstvo zahraničních věcí, které má zahraničněpolitické vztahy na starosti," vysvětlila mluvčí radnice Veronika Blažková.

Hlavní město se zapojilo v letech 2004 až 2008 a poté opět od roku 2010. Současné vedení tvořené ANO, ČSSD a Trojkoalicí (Zelení, STAN a KDU-ČSL) se k akci nepřipojuje. Podle mluvčího Víta Hofmana nevyvěšuje žádné vlajky kromě české a EU. Stejně jako loni vyvěsí proto ze své kanceláře vlajku zastupitelé za TOP 09.

Jihočeský kraj

Většina radnic ve větších jihočeských městech vlajku vyvěsila. Nepřidaly se k nim ale České Budějovice. Vyvěšení vlajky totiž neschválila na svém zasedání rada města. Tibetská vlajka nevisí ani na strakonické radnici. "Nebyla podána žádná žádost o vyvěšení vlajky," řekl starosta Břetislav Hrdlička.

V Táboře Tibet podpořili. Podle starosty Jiřího Fišera má tento krok několik významů. "Nejde pouze o samotný Tibet. Chceme tím poukázat na to, že každý má právo na sebeurčení," řekl Fišer.

Tábor se připojil k podpoře Tibetu vyvěšením tibetské vlajky před úřadem města. Na snímku vedoucí odboru vnitřních věcí Vladimír Helma. | Foto: ČTK

Vlajka visí také na radnicích v Českém Krumlově, Písku, Jindřichově Hradci nebo Třeboni.

Královéhradecký kraj

Tibetská vlajka zavlála i před sídlem Královéhradeckého kraje. K akci se připojil podruhé, poprvé se tak stalo v březnu 2013.

"Jsem rád, že se to opět podařilo. Je to důležité kvůli projevení solidarity s národem, který je utiskovaný totalitním režimem, protože všechno, co se dneska při globalizaci děje na světě, se týká také nás," řekl k tomu náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL), který vlajku vyvěšoval v minulosti, kdy vládla ČSSD s KSČM, alespoň z okna kanceláře.

Někteří zastupitelé v diskusi před hlasováním o vyvěšení vlajky záměr kritizovali. Například opoziční zastupitel a krajský předseda SPO Miroslav Matějka označil vyvěšení vlajky za dráždění Číny a hazard s chystaným projektem kliniky čínské medicíny v hradecké fakultní nemocnici.

Vlajku vyvěsilo také město Hradec Králové, tamější univerzita nebo správa Krkonošského národního parku.

Královéhradecký kraj se k celosvětové akci Vlajka pro Tibet připojil podruhé v historii, poprvé se tak stalo v březnu 2013. | Foto: ČTK

Liberecký kraj

K vyvěšení vlajky se připojil Liberecký kraj posedmé. Vlajku vyvěsily radnice i v dalších 46 z 215 měst a obcí v kraji, například v Liberci, Turnově, Novém Boru, Semilech, Frýdlantu, Železném Brodě nebo Jilemnici. Už tradičně vlajku nevyvěsili v Jablonci nad Nisou ani v České Lípě.

"Máme své problémy s lidskými právy od Sýrie přes severní Afriku vtaženou do Evropy, všichni o tom víme a řekl bych, že bychom si měli nejdříve zamést před vlastním prahem a potom radit někde na druhé straně zeměkoule," řekl primátor Jablonce Petr Bietl (ODS). Připadá mu prázdné a pokrytecké tvářit se, že vyvěšení této vlajky je nějaký symbol toho, že jsme za boj za lidská práva.

Jihomoravský kraj

Vlajku vyvěsily radnice v Hodoníně, Znojmě nebo Blansku. K akci se naopak nepřipojí v Břeclavi nebo Vyškově. V Brně vlajka zavlála na budově JAMU.

Pardubický kraj

Tibetská vlajka byla vyvěšena na radnicích všech bývalých okresních měst a dalších obcí v Pardubickém kraji. Stejně jako v minulých patnácti letech zavlála i na budově hejtmanství.

Na pardubické radnici zavlaje tibetská vlajka již popatnácté. "Chceme vzdát hold všem Tibeťanům, kteří se i přes riziko tvrdého trestu ze strany čínských úřadů nebojí postavit systému a vyslovit svůj názor, všem, kteří si nenechají brát svou víru a šíří dál svou kulturu a zároveň všem, kteří trpí porušováním základních lidských práv," uvedl pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Zlínský Kraj

Většina velkých měst ve Zlínském kraji tibetskou vlajku vyvěsila. Nepřidalo se ale krajské město.

"Tibetskou vlajku jsme na balkonu radnice věšeli, i podle nás je Tibet okupován. Jeho vlajku jsme měli vyvěšenou i během jedné z čínských návštěv Zlína. Od loňského roku už ale tímto způsobem na situaci Tibeťanů neupozorňujeme. Dospěli jsme k názoru, a máme i tyto reakce od občanů, že pokud bychom se měli držet této formy vyjádření, museli bychom věšet nejen vlajku Tibetu, ale také třeba Ukrajiny a dalších zemí, které se s tímto problémem potýkají," vysvětlil zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Samostatné vyvěšování vlajky Tibetu by podle něj bylo vůči dalším zemím pokrytectvím.

Mladá Boleslav se připojila k podpoře Tibetu vyvěšením tibetské vlajky před úřadem města. | Foto: ČTK

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl po instalaci vlajky. | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme