‚Překvapilo mě, jak malou podporu dostali.‘ Baxu se Zemanovou podle Pavla zatím nikdo nezpochybnil

I přes výsledek středečního hlasování členů senátního ústavně právního výboru je podle prezidenta Petra Pavla předčasné hovořit o úspěchu, nebo neúspěchu. Senátoři z trojice jím navrhovaných kandidátů na soudce Ústavního soudu při tajné volbě podpořili jen jednoho, a sice profesora ústavního práva Jana Wintra. Bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa důvěru výboru nedostali.

Pelhřimov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Zemanová a Josef Baxa

Senátní ústavně-právní výbor podpořil do funkce ústavního soudce jen Jana Wintra, Daniela Zemanová a Josef Baxa důvěru nedostali | Zdroj: Český rozhlas

„Překvapilo mě, jak malou podporu dva z kandidátů, které zatím nikdo nezpochybnil, ve výboru dostali. Považoval jsem je – a stále je považuji – za mimořádně kvalitní,“ okomentoval středeční hlasování senátního ústavně právního výboru prezident.

Baxu i Zemanovou senátní výbor překvapivě nepodpořil. Hrozí, že se ústavními soudci nestanou

Číst článek

Zásadní bude podle Pavla jednání celého Senátu, nikoliv jednotlivých výborů. Jména nominantů na soudce Ústavního soudu bude plénum probírat 31. května.

„Nepochybuji, že Senát má se mnou společný zájem obsadit Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instance u nás,“ doplnil prezident.

Ohradil se proti nařčení, že svou ústavní pravomoc vybírat kandidáty na ústavní soudce deleguje na jiné. Zvlášť v takto specifické oblasti se nechce spoléhat jen na svůj odhad, ale chce vyslechnout i odborníky ze svého konzultačního panelu.

Baxa by byl dobrým ústavním soudcem, ale ne dobrým předsedou, hájí Goláň verdikt výboru Senátu

Číst článek

„Konečné rozhodnutí, jaké jméno do Senátu pošlu, je na mně. Mám konzultační panel, sbírám informace ze všech stran, ale pod nominací bude moje jméno a ponesu plnou odpovědnost,“ vysvětlil.  

Letos ve funkci ústavních soudců skončilo nebo skončí dohromady sedm lidí, včetně předsedy Pavla Rychetského. Prezident nominanty na uvolněná místa vybírá z návrhu více než dvacítky oslovených právnických institucí, jména konzultuje s dalšími odborníky.

nel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme