Podpoříme Drahoše, shodli se šéfové lidovců a STAN. Čunek by si přál konec dvojkoalice

Lidovci spolu se Starosty a nezávislými zřejmě podpoří prezidentskou kandidaturu Jiřího Drahoše. Oba předsedové Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík to navrhnou svým stranám. S bývalým předsedou Akademie věd se v úterý oba politici sešli na Velehradě. Prezidentské volby, ve kterých hodlá funkci obhajovat současná hlava státu Miloš Zeman, jsou naplánovány na leden 2018.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Plníme tím koaliční smlouvu," uvedl k návrhu na Drahošovu podporu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Spolu se šéfem Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem proto chce s návrhem na vyjádření podpory oslovit předsednictva svých stran.

3 otázky pro prezidentské kandidáty. Drahoš: Nerozděloval bych účelově společnost jako Zeman

Číst článek

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš ohlásil zájem kandidovat na prezidentskou funkci koncem března. O post hlavy státu se chce ucházet jako nezávislý. Za hlavní důvod své kandidatury označil obavy o osud demokracie.

Kromě Drahoše a současného prezidenta Miloše Zemana se chce o úřad hlavy státu ucházet například textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer nebo podnikatel Igor Sládek. O přízeň voličů bude usilovat také bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek, který bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance.

Dvojkoalice pokračuje, Čunek má výhrady

Bělobrádek s Gazdíkem také na Velehradě potvrdili, že koalice lidovců se Starosty a nezávislými pro podzimní volby do sněmovny bude pokračovat. „Koaliční smlouva mezi lidovci a Starosty platí," řekl šéf KDU-ČSL.

Sjezd KDU-ČSL v Praze, zlínský hejtman Jiří Čunek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidovecký senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek ale považuje za nejvhodnější projekt koaliční spolupráce lidovců a STAN ukončit.

„Klidně můžeme udělat to, že strany půjdou spolu, ale STAN bude podporovat KDU-ČSL a všichni ti lidé mohou být na kandidátkách. Je tam hranice pět procent. Myslím, že drtivá většina kolegů se s tímto ztotožňuje. Jsem ale jen členem širšího vedení. Brát to emotivně není dobře," myslí si Čunek.

Nepřeceňujeme průzkumy, zní od šéfů stran

Nedostatečnou podporu spojení lidovců se STAN v předvolebních průzkumech přičítá Čunek faktu, že si ho voliči pořádně nevšimli. Přesto společnou kandidaturu považuje za racionální.

„Je založená na tom, že každé volby vypadají jinak. Jeden hlas pro slabou stranu znamená podstatně méně než hlas pro silnou stranu, protože ta silnější bere víc. Proto ta úvaha byla dobrá. Ale když se teď na základě průzkumu veřejného mínění ukazuje, že úvaha společného spojení u voličů zatím nezabrala, tak si myslím, že bychom to zcela racionálně měli vyhodnotit," doplnil Čunek.

Dvojkoalice lidovců a Starostů by podle průzkumu agentury TNS Kantar pro Českou televizi z počátku července získala ve volbách 7,5 procenta hlasů. Do sněmovny by se tak nedostala, dvojkoalice totiž potřebuje pro vstup do dolní komory alespoň 10 procent.

Předsedové KDU-ČSL a Starostů ale v úterý řekli, že nepřeceňují průzkumy, podle kterých by se koalice obou stran do sněmovny nedostala.

„Nebereme to na lehkou váhu. Trendy samozřejmě pozorujeme, nicméně se domníváme, že téměř nikdy nevyjdou prognózy, obzvláště několik měsíců před volbami," uvedl Bělobrádek.

Klidní zůstávají podle zjištění ČTK i představitelé lidovců ve většině krajů. „Nikoho jsem neslyšel mluvit o tom, že by zvažoval konec koalice. Na základě jednoho výzkumu nejde obracet hlavu a dělat závěry," uvedl lídr jihomoravské kandidátky Jiří Mihola.

Podle předsedy pražských lidovců Jana Wolfa by bylo nefér, aby podle předvolebních průzkumů voličsky silnější KDU-ČSL jednostranně vypovídala koalici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme