Podprůměrné platy v regionálním školství, varují odbory

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství vypočítal, že reálné platy pracovníků v regionálním školství jsou nižší, než uvádí ministerstvo školství. A to přestože loňský rozpočet resortu na mzdy učitelů byl navýšený o půl miliardy korun. Letos ministerstvo přidalo další 4 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola ve Štítech | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Do škol mají zítra dorazit peníze, které ministr Ondřej Liška vyjednal. Podle školských odborů se tak slibované navýšení platů pro zaměstnance ve školství za minulý rok zatím neuskutečnilo. Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík doufá, že peníze na účet kantorům skutečně dorazí:

"Ministerstvo školství o tom všechny přesvědčuje. Podle nás je problém v tom, že mechanismus rozpisu rozpočtu regionálního školství na jednotlivé školy je velmi složitý. Ředitelé škol ví jakési konečné číslo až zhruba v průběhu měsíce března. Do té doby jsou velice opatrní, aby vypláceli něco navíc. Až když znají rozpočet, tak něco uvolní."

Náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger Radiožurnálu řekl, že odboráři mají zbytečné obavy. Transakce proběhla podle rozpočtových pravidel - v březnu už tedy mohou učitelé očekávat na výplatách osobní příplatky: "Začátkem února dorazily peníze na účty krajských úřadů, šly transparentní cestou. Podle počtu pedagogů dostane každý ředitel školy příslušnou částku. Z hlediska fyzických peněz nejpozději zítra by je měl mít každý ředitel na účtu. Pokud to tak nebude, je to porušení pravidel krajskými školními úřady."

Plat pracovníků v regionálním školství je pod úrovní průměrného měsíčního platu v celé republice. Radiožurnálu to sdělil Václav Pícl, místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství:

"Průměrný plat v regionální školství se zvýšil o 3,3 %, což je zhruba 648 korun. U pedagogických pracovníků to dělá pouze 3,1 %. Bylo deklarováno, že pedagogičtí pracovníci měli dostat v roce 2008 až 4 % navýšení měsíčně. Bohužel k tomu nedošlo. U nepedagogických pracovníků je situace lepší, protože došlo k navýšení o 3,7 %, což je 463 korun měsíčně."

Učitelé se na loňské jarní demonstraci před úřadem vlády kvůli zvýšení platů bouřili. O dalších demonstracích zatím podle Františka Dobšíka neuvažují. Záleží především na vyjednávání s resortem školství o roku 2010, které by mělo být koncem jara.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík mluvil o učitelských platech v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Václav Pícl a náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger debatovali o půatech učiteků v poledních Ozvěnách dne. I jejich záznam jsme pro vás připravili v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Ředitelé škol dostanou od ledna možnost trestat takzvanou kyberšikanu
Pro učitelskou vášeň neměli rodiče studentů pochopení
Resort školství představil podobu státních maturit
Nový školní rok začal se změnami
Za poslední ročník školek by se mělo znovu platit

Kateřina Rózsová-Horálková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme