Podruhé slaví Česká republika svatého Václava státním svátkem

Druhým rokem dnes občané České republiky slaví Den české státnosti, od loňska nový svátek v kalendáři. Podle církevní tradice je 28. září dnem, kdy byl před chrámem ve Staré Boleslavi v roce 935 svými odpůrci zavražděn český přemyslovský kníže Václav na příkaz vlastního bratra Boleslava. Podle českého katolického primase kardinála Miloslava Vlka odkaz svatého Václava přesahuje církevní rámec a má co říci celé společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci se ale loni na jaře kvůli svatému Václavovi ve sněmovně pohádali. Druhé parlamentní čtení poslaneckého návrhu zákona o svátcích provázela tehdy nebývale ostrá hádka o roli knížete Václava v dějinách a o politickém zneužívání svatováclavské tradice.

V Katedrále svatého Víta dopoledne probíhá slavnostní poutní bohoslužba, které předsedá primas český, kardinál Miloslav Vlk. V 17 hodin bude v katedrále modlitba nešpor a v osmnáct závěrečná mše tohoto slavného dne, zasvěceného patronu českých zemí knížeti Václavovi. Národní svatováclavská pouť má od půl druhé odpoledne i své doprovodné programy v dalších chrámech, které pro Radiožurnál upřesnil mluvčí biskupů Daniel Herman. "Nejdříve můžeme zmínit kostel svatého Benedikta na Hradčanském náměstí, kde se bude konat setkání nemocných spojené s modlitbou za nemocné. Na pražské Loretě potom bude probíhat Mariánská pobožnost a v kostele svatého Jana Nepomuckého u Hradčanského náměstí setkání mládeže. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově potom proběhne adorace za kněžská a řeholní povolání."

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme