Podruhé slaví Česká republika svatého Václava státním svátkem

Druhým rokem dnes občané České republiky slaví Den české státnosti, od loňska nový svátek v kalendáři. Podle církevní tradice je 28. září dnem, kdy byl před chrámem ve Staré Boleslavi v roce 935 svými odpůrci zavražděn český přemyslovský kníže Václav na příkaz vlastního bratra Boleslava. Podle českého katolického primase kardinála Miloslava Vlka odkaz svatého Václava přesahuje církevní rámec a má co říci celé společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci se ale loni na jaře kvůli svatému Václavovi ve sněmovně pohádali. Druhé parlamentní čtení poslaneckého návrhu zákona o svátcích provázela tehdy nebývale ostrá hádka o roli knížete Václava v dějinách a o politickém zneužívání svatováclavské tradice.

V Katedrále svatého Víta dopoledne probíhá slavnostní poutní bohoslužba, které předsedá primas český, kardinál Miloslav Vlk. V 17 hodin bude v katedrále modlitba nešpor a v osmnáct závěrečná mše tohoto slavného dne, zasvěceného patronu českých zemí knížeti Václavovi. Národní svatováclavská pouť má od půl druhé odpoledne i své doprovodné programy v dalších chrámech, které pro Radiožurnál upřesnil mluvčí biskupů Daniel Herman. "Nejdříve můžeme zmínit kostel svatého Benedikta na Hradčanském náměstí, kde se bude konat setkání nemocných spojené s modlitbou za nemocné. Na pražské Loretě potom bude probíhat Mariánská pobožnost a v kostele svatého Jana Nepomuckého u Hradčanského náměstí setkání mládeže. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově potom proběhne adorace za kněžská a řeholní povolání."

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme