Podruhé zničené domy po záplavách by se opravovat neměly, míní Fuksa

Stát by neměl podle ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) investovat ani korunu do obnovy majetku v lokalitě, která byla už podruhé zničena záplavami. Naopak by ale měl pomoci obcím i jednotlivým lidem najít náhradní pozemky, na kterých by si mohli nové domy postavit. Významnou roli by měl sehrát Pozemkový fond.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé začínají odklízet následky povodní na Liberecku | Zdroj: ČTK

„Myslím, že by měl stát nastavit nějaký program v záplavové oblasti na stoletou vodu. Tím by měl utlumit domy, které tam teď stojí, pokud to mám říct takto,“ řekl Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou, který poslední povodně značně poničily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou, a Jiří Schwarz z Národohospodářské fakulty v odpoledních Ozvěnách dne.

Zatímco stará zástavba podle něj povodním poměrně odolala, nejvíce postižené byly nové domy. „Jejich majitelé nikdy tak velkou povodeň nezažili. U nejvíce poškozených domů by se pak mělo přemýšlet, jakým způsobem namotivovat vlastníky k jejich přesunutí někam jinam,“ podotkl Půta.

Přesvědčit lidi, aby své domy opustili, bude ale podle Jiřího Schwarze z Národohospodářské fakulty velmi složité. „Většina lidí inklinuje k místu, kde vyrůstali a kde mají hroby svých rodičů. Nicméně se domnívám, že opravovat a investovat do domů v záplavových územích je velmi iracionální,“ řekl Schwarz.

Podle něj je návrh, že by stát poskytl půdu z pozemkového fondu, která by se směnila s obcemi a obce by pak poskytli tuto půdu občanům bezplatně, velmi vhodný.

„Každá samospráva uvažuje racionálně. My bychom se nebránili ani tomu, použít na výstavbu nových domů pozemky, které v tuto chvíli město vlastní. Samozřejmě chceme udržet obyvatele v obci a nabídka ministra zemědělství je samozřejmě zajímavá,“ řekl starosta Půta.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa při dnešní návštěvě Libereckého kraje také slíbil, že by obce postižené povodněmi mohly dostat státní garance za úvěry, které by potřebovaly na opravy škod.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme