'Podstatnou část života může strávit za mřížemi.' Soudy nechaly ve vazbě i podnikatele Ježka z kauzy ROP

Stejně jako Alexandr Novák, i další hlavní postava dotační kauzy ROP severozápad Daniel Ježek, zůstává za mřížemi. Za podnikatelovu svobodu jeho rodina nabídla pět milionů, zaručili se za něj matka, manželka i známí. Okresní a nyní i krajský soud konstatovaly, že Ježek by mohl utéct.

Tento článek je více než rok starý.

ÚSTÍ NAD LABEM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž Novák - Ježek

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

Ježka ve vazbě na konci března ponechal Okresní soud v Ústí nad Labem, podnikatel ale proti rozhodnutí podal stížnost. "Krajský soud v Ústí nad Labem již v předmětné věci rozhodl, nicméně s poskytnutím dalších informací musíme vyčkat do doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkům," řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Je na Pankráci

Advokát Ježka Michael Kis ale serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že obviněný podnikatel se stížností neuspěl. Důvody však zatím nezná. "Soud 3.5. rozhodoval o stížnosti mého klienta proti rozhodnutí soudu o nevyhovění jeho žádosti o propuštění z vazby. Rozhodnutí do dnešního dne nemám, přičemž předpokládám, že i krajský soud rozhodl obdobně, neboť obviněný je v současnosti pořád ve vazební věznici na Pankráci," uvedl Kis.

Ježkovi z kauzy ROP nepomohly peníze ani záruky rodiny. Soud ho z vazby nepustil

Číst článek

Ježek s Novákem jsou podle policie středobody údajných machinací s dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji, podle detektivů řídili krajské politiky i úředníky a rozhodovali tak o tom, kdo dostane evropské miliardy.

Policie pro ně přišla loni v prosinci poté, co se bývalý šéf ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz systém údajných manipulací rozhodl rozkrýt. Jak vypověděl, Ježek se nechal oslovovat Pan Velkomožný a Novák Kapitán. Ježka soud rovnou poslal do koluzní vazby kvůli obavě z ovlivňování svědků, později navíc přibyla vazba útěková.

Rodinné záruky nestačily

Koluzní vazba již ze zákona odpadla, okresní soud se však i nadále obává Ježkova útěku do zahraničí, odkud se nyní česká policie snaží získat Nováka, a kde mají oba muži zázemí. A nestačily ani záruky nabídnuté Ježkovou rodinou.

"Matka obviněného navrhla jeho propuštění z vazby za současného přijetí peněžité záruky 5 milionů korun, kterou by byla schopna za obviněného složit," píše ve vazebním usnesení soudce ústeckého okresního soudu Martin Mihal. Ježkova matka s manželkou se podle něj navíc zaručily, že neuteče.

Kauza ROP Severozápad

Mocní severočeští podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák podle vyšetřovatelů dokázali do čela úřadu ROP Severozápad, který rozhoduje o dotacích v Ústeckém a Karlovarském kraji, prosadit loajální lidi. Nejdříve Petra Vráblíka, který však postupně vypovídal poslušnost a proto ho nahradil Petr Kušnierz. Mezi podnikateli a úředníky panoval podle detektivů jednoznačný vztah podřízenosti a nadřízenosti.

"Kušnierz oslovoval Alexandra Nováka jako Kapitána, Daniela Ježka pak jako Pana Velkomožného," stojí v obvinění z loňského prosince. Kušnierz začal spolupracovat s policií a popsal jí, jak systém fungoval. Ježek byl podle něj "styčným důstojníkem", především on úkoloval a rozhodoval. Každou středu pak šéfové ROPu chodili do kanceláří byznymenů reportovat a naopak si odnášeli "notičky".

Systém podle detektivů fungoval v režimu 60 na 40. Přeloženo, 60 procent dotačních peněz proudilo na "tlačené" projekty v Ústeckém a zbytek na projekty v Karlovarském kraji. Podle kriminalistů tímto nezákonným způsobem úředníci posuzovali 541 projektů.

Jejich návrh však soudce rázně odmítl, v případném útěku by totiž podle něj Ježkovi nezabránily. "Jak manželka, tak matka zřejmě nemají žádné ponětí o majetkových poměrech obviněného a jeho podnikatelských aktivitách (viz podaná vysvětlení ze dne 22.2.2017) a lze si tak jen stěží představit, jakým způsobem by tyto osoby mohly být schopny příznivě ovlivňovat chování obviněného v situaci, kdy vlastně o jeho chování nic nevědí," napsal soudce.

Sám Ježek při vazebním zasedání u okresního soudu odmítl, že stroj na údajné dotační machinace ovládal. Podle soudu však proti této verzi stojí výpovědi Kušnierze a dalších čtyř svědků. A podnikateli podle soudu hrozí vysoký trest až přes 13 let.

"S přihlédnutím k aktuálnímu důkaznímu stavu je velmi reálné, že obviněný jako jeden z hlavních organizátorů trestné činnosti související s nezákonným čerpáním financí z dotačních programů stráví podstatnou část svého života ve výkonu trestu odnětí svobody," stojí v usnesení krajského soudu.

O Novákovi se rozhodne v červenci

Nováka na základě evropského zatykače zatkla loni 24.prosince německá policie na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, v lednu ho pak soud poslal do vydávací vazby. Rozhodnutí o vydání bývalého senátora se však oddaluje, německý soud totiž opět požádal o doplnění podkladů. Rozhodne tak nejdříve v červenci.

Policie v rozsáhlé kauze stíhá 24 lidí kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účast na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení. Vedle Nováka s Ježkem také ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila. Další by však brzo mohli přibýt, kriminalisté totiž požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání zákonodárců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM)

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme