Policie kvůli podvodům v kamionové dopravě obvinila 12 lidí, škoda je nejméně 30 milionů

Kriminalisté z Vysočiny vyšetřovali rozsáhlé podvody při kamionové dopravě, první se stal v roce 2015. Nakonec obvinili 12 lidí, kteří podle nich způsobili škodu minimálně 30 milionů korun, uvedla v pátek v tiskové zprávě mluvčí policie Dana Čírtková. Jsou podezřelí z toho, že zakládali falešné společnosti a nabízeli přepravu zboží, které ale nikdy na místo určení nedovezli. Prokazovali se padělanými doklady.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi obviněnými je pět Slováků. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zboží obvinění prodali sami a po společnosti zahladili stopy, uvedla Čírtková. Policie je obvinila z podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny a legalizace výnosů z trestné činnosti. Krajské státní zastupitelství už podalo obžalobu.

Policie řeší podvodné e-shopy s elektrem. Neznámý pachatel od lidí vylákal téměř půl milionu korun

Číst článek

V prosinci 2017 zadržela policie Slováka, který byl podle ní hlavním pachatelem. Byli zadrženi i dispečeři, zprostředkovatel odběratele, majitel společnosti a následně řidiči, kteří zboží vozili. Mezi obviněnými je pět Slováků.

Podvody i v Maďarsku

Šest lidí bylo stíháno vazebně. Hlavní pachatel zůstává ve vazbě dál.

„Způsobená škoda přesáhla 30 milionů korun, a to jen ve vyšetřované věci dvou útoků, ke kterým pachatelé využili dvě české firmy. Prostřednictvím těchto firem odebrali, případně usilovali o odebrání celkem dvaceti kamionů zboží,“ uvedla Čírtková.

Člověka, který zřejmě všechno organizoval, čekají další soudy, protože podle policie v Plzeňském kraji způsobil stejnými podvody škodu 50 milionů korun a v Maďarsku 90 milionů korun. Podvody měly stejný scénář.

„Hlavní pachatel zajistil přepravní firmu a během jednoho týdne provedl přepravy z různých míst Evropy. Šlo o různé zboží, které si pachatel tipoval podle ceny a potřeby. Zboží nechal odvézt na jím určená místa, čímž se obohatil o celou cenu zboží. Za jeden týden tak získal zboží v hodnotě deset až dvacet milionů korun,“ uvedla Čírtková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme