Policie obvinila 13 lidí z podvodné skupiny Ramfin. Zejména ze seniorů vylákali přes 340 milionů korun

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 13 lidí v souvislosti s činností investiční skupiny Ramfin. Obvinění podle nich slibovali výhodnější zhodnocování vkladů. Skupina podle policie vylákala z více než 1200 lidí přes 340 milionů korun. Poškození byli zejména lidé staršího věku. V tiskové zprávě ve středu o případu informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Obchodní zástupci a prodejci podvodných firem na osobních schůzkách nabízeli starším lidem z celé České republiky investice (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Obvinění jsou stíháni kvůli podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině, čtyři z nich byli v souvislosti s kauzou obviněni už v roce 2022. 

Skupina 18 společností se podle policie prezentovala jako nezávislá investiční skupina, která je schopna zajistit výhodnější zhodnocování vkladů s cílem minimalizovat rizika a maximalizovat zisky.

Policie: Českem se šíří nová masivní vlna podvodů. Průměrná škoda je 300 tisíc korun

Číst článek

„Společnosti však dle našich závěrů výraznější zhodnocování vkladů neprováděly ani nevykazovaly žádnou investiční činnost,“ uvedl Ibehej.

Získané peníze naopak společnosti využívaly ve prospěch lidí, kteří se podíleli na řízení, chodu a činnosti skupiny. Finance případně skupina půjčovala i dalším subjektům.

Obvinění podle policie podvodnou činnost vykonávali dlouhodobě, systematicky a organizovaně. Skupina společností ani obvinění podle Ibeheje navíc nedisponovali povolením České národní banky.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim až 13 let vězení.

Mluvčí doplnil, že kriminalisté mají k dispozici seznam poškozených, není tedy třeba, aby se hlásili na policii.

Kyberšmejdi zkoušejí nový trik. Vydávají se za finanční správu a slibují vrácení přeplatku

Číst článek

„Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi svých finančních prostředků," dodal Ibehej.

Policisté v souvislosti se skupinou Ramfin obvinili čtyři lidi už v dubnu 2022. Tehdy uvedli, že pachatelé z Brněnska podle vyšetřovatelů vytvořili rozsáhlou síť firem, které zejména prostřednictvím celostátní slevové společnosti oslovovaly seniory pod záminkou pomoci a poradenství.

Obchodní zástupci a prodejci těchto firem pak na osobních schůzkách nabízeli starším lidem z celé České republiky investice. Policie uvedla, že při tom využívali jejich neznalosti, důvěřivosti a snadné manipulovatelnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme