Falešní vojáci připravili ženy o dva miliony korun. Oslovili je na sociálních sítích

Zhruba o dva miliony korun připravili podvodníci dvě ženy z Přerova a Šternberka na Olomoucku. Neznámí pachatelé oslovili ženy na sociálních sítích jako údajní vojáci na zahraničních misích. Poté po nich chtěli peníze na zaplacení cla za balík, který údajně zadrželi turečtí celníci. „Policie apeluje na osamělé ženy, aby byly obezřetné,“ řekl v pátek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešní vojáci chtěli po ženách peníze na proclení zásilek. Připravili je o dva miliony korun (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„První případ jsme přijali v pondělí od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova, z níž podvodník vylákal 700 tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí. Neznámý pachatel se podle něj vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, ženu požádal o přátelství na sociálních sítích.

Policie obvinila pět lidí z pokusu o podvod. Od státu chtěli vrátit DPH za desítky milionů

Číst článek

Balíček se zlatem

Po několika e-mailech ji napsal, že jí poslal balíček se 400 tisíc dolary a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku. Ženu žádal, aby zaslala několik tisíc eur za proclení zásilky. „Žena postupně platila. Utratila nejen své uspořené peníze, ale přes 300 tisíc korun si navíc vypůjčila od různých finančních institucí,“ doplnil policejní mluvčí.

Obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Padesátiletá žena se tam seznámila v srpnu 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana z mírových sborů OSN v Somálsku.

„Muž ženě sliboval společné soužití a napsal jí, že po ukončení mise v prosinci 2018 za ní přijede,“ doplnil Hejtman. I v tomto případě vylákal z ženy peníze za údajně zadržený balíček s elektronikou a zlatem. Žena postupně zaplatila dva požadavky na uhrazení cla v celkové výši 45 300 eur (1,2 milionu Kč). Třetí požadavek na 92 tisíc eur odmítla s tím, že vyhledá právní pomoc. „Pachatel se poté s ženou rozloučil a přestal s ní komunikovat,“ doplnil mluvčí.

Oba případy převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality. Pachatelům za podvod hrozí dva až osm let vězení.

Podobný případ řešili i policisté z Opavska. „Voják“ přesvědčil ženu, že je do ní zamilovaný a že kvůli ní opustí armádu, chtěl po ní ale peníze na balík. „Pod touto smyšlenou záminkou z ženy vylákal peníze, které začátkem letošního října odeslala na zahraniční bankovní účet,“ přibližovala tisková mluvčí opavské policie Pavla Welnová pro Opavský deník. Podvodník od ženy získal více než 300 tisíc korun.

Policisté už na začátku roku upozornili, že počet případů internetové trestné činnosti stále narůstá. Loni vyšetřovali 485 případů oproti 349 z předloňska. Objasněnost je přitom poměrně vysoká, přesahuje 80 procent.

, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme