Podvody se zaměstnáváním invalidů za 600 miliónů korun. Firmy pobíraly příspěvky, ale nikdo nepracoval

Detektivové z protimafiánské centrály ukončili šestileté vyšetřování rozsáhlých podvodů při zaměstnávání invalidů. Skupina šesti obviněných podle policie připravila stát přes fiktivní úvazky zdravotně postižených o stovky miliónů korun. Vyšetřovatelé teď pro všechny stíhané požadují soud. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle něj je případ unikátní zejména svým rozsahem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný

Celý systém byl založený na skupině firem, většinou účelově založených, které zdravotně postižené na oko zaměstnávaly | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval Ibehej.

Práva postižených pod dohledem ombudsmanky. Šabatová se chce hendikepovaným věnovat komplexněji

Číst článek

Vedle šestice organizátorů celého podvodu je podle něj stíháno za trestný čin dotačního podvodu také celkem šestnáct obchodních firem. Právě přes ně podnikatelé státní příspěvky na práci hendikepovaných neoprávněně čerpali.

„Ve věci již byl podán Vrchnímu státnímu zastupitelství návrh na podání obžaloby,“ řekl policejní mluvčí.

O tom, zda podnikatelé skutečně před soudem stanou, nicméně zatím pražské vrchní státní zastupitelství nerozhodlo. V případě pravomocného odsouzení by jim přitom hrozilo až 10 let vězení.

Práce žádná, nebo minimální

Celý systém byl založený na skupině firem, většinou účelově založených, které zdravotně postižené na oko zaměstnávaly. Invalidé měli dostávat mzdu ve výši dvou tisíc korun měsíčně, jenže od státu podnikatelé inkasovali na každého z nich osmitisícový příspěvek.

„Rozdíl po odečtení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak využívali pro svou potřebu,“ vysvětlil Ibehej. Podle něj navíc vyšetřování ukázalo, že většina takto zaměstnaných invalidů ve skutečnosti žádnou práci ani nevykonávala, případně že bylo jejich zapojení zcela minimální.

„Celkově měl tento systém zaměstnávat až 3700 invalidů,“ doplnil mluvčí. I proto jde podle něj o velmi obsáhlý spis. Obsahuje zhruba 160 tisíc listů založených celkem ve více než pěti stech šanonech. Policie přitom v rámci vyšetřování zajistila obviněným majetek za zhruba 130 miliónů korun, podle Ibeheje jde většinou o nemovitosti.

Tragédie ve Vejprtech. Při požáru domova se zvýšenou péčí zemřelo osm lidí, 30 se zranilo

Číst článek

Sponzoři Věcí veřejných

Hospodářské noviny už dříve informovaly, že podvodné vysávání státních příspěvků na práci hendikepovaných fungovalo ve spletenci firem kolem trojice stíhaných podnikatelů - bratrů Miloslava a Vladislava Vítových a Miroslava Černého.

Ani jeden z bratrů se aktuálně k celé věci nechtěl jakkoliv vyjadřovat. Černého se Radiožurnálu kontaktovat nepodařilo. Dříve ale jakoukoliv vinu odmítl. „Oni se jen domnívají, že mají důkazy,“ řekl Černý Hospodářským novinám na adresu policie krátce po svém obvinění v roce 2014.

Dvě z celkových šestnácti trestně stíhaných firem zapojených do celého byznysu přitom v době pobírání příspěvků sponzorovaly tehdy vládní stranu Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. Konkrétně má jít o společnosti Verve-Invest a Besico Real. Právě ty v roce 2011 darovaly Věcem veřejným dvakrát po dvou milionech korun.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme