Nemocnice varuje před podvodnými zprávami o výsledcích testů na covid. ‚Stojí za nimi hackeři,‘ tvrdí

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na svých facebookových stránkách zveřejnila v pondělí odpoledne varování před podvodnými SMS zprávami, které informují o výsledku testu na covid-19 i lidi, co na odběru nebyli. Podle nemocnice jde o hackerské útoky. Situaci nyní řeší ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze varuje před podvodnými zprávami o výsledcích testu na koronavirus, které chodí i lidem, kteří na nich nebyli (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Možná i vám už přišla SMS zpráva nebo e-mail s výsledkem testu na covid-19, přestože jste na testech vůbec nebyli. Jde o falešné a podvržené informace, které poškozují testované lidi a straší ty, kteří na žádném testování ani nebyli,“ uvádí nemocnice na svém facebooku.

„Jediný správný postup, pokud jdete na testy na covid-19, je: před samotným vyšetřením vyplníte dotazník, uvedete své telefonní číslo a na něj vám v řádu hodin (až 48 po odběru vzorku) přijde formou SMS zpráva o výsledku.“

Zpráva obsahuje jméno otestovaného a výsledek testu — negativní, či pozitivní. „Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené,“ dodává nemocnice.

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se zabývá policie.

Jak vypadá správná a ověřená SMS s výsledky testu na covid-19, ukazuje příklad v příspěvku fakultní nemocnice.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme