Osm let vedla základní školu se zfalšovaným diplomem. Před soudem jí hrozí několik let vězení

Díky zfalšovanému diplomu se stala učitelkou a následně přes osm let šéfovala Základní škole v Libčicích nad Vltavou. Pracovní místa tak podle středočeské hospodářské kriminálky získala žena podvodem. Absolventkou magisterského studia oborů uvedených na listině totiž nikdy nebyla. Okresní státní zástupce z Prahy-západ Petr Podroužek nyní devětapadesátiletou ženu obžaloval ze spáchání dvou přečinů, a hrozí jí až osm let vězení.

Původní zpráva Libčice nad Vltavou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola

Obžalovaná žena vedla osm let základní školu. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když v prosinci roku 2019 přišli zástupci České školní inspekce do Základní školy v Libčicích nad Vltavou, jednou z hlavních výtek k ředitelce Drahomíře F., která dříve vystupovala pod jiným příjmením, bylo nedostatečné vzdělání učitelů.

Hned 22 procent učitelů pod jejím vedením nemělo dostatečnou odbornou kvalifikaci a podobná situace panovala i u asistentů pedagoga. Takové závěry zakomponovala komise do inspekční zprávy po navštívení školy, kterou v tu dobu navštěvovalo 321 žáků.

Policie navrhla obžalovat učitelku, která ve výuce popírala válku na Ukrajině. Žáci si ji nahráli

Číst článek

Inspektoři v tu dobu netušili, že ředitelka školy, která užívala před jménem titul magistry, bude muset již za půl roku rezignovat. Mimo jiné kvůli podezření z používání zfalšovaného vysokoškolského diplomu.

Server iROZHLAS.cz zjistil, že bývalá ředitelka v současné době působí jako vychovatelka na jedné pražské základní škole. Při osobním setkání se nechtěla k obžalobě vyjádřit kvůli pracovní vytíženosti, na následné telefonické dotazy už nereagovala. Později napsala, že kvůli složité situaci v rodině nechce záležitost komentovat.

Obžalovaná šéfovala libčické základní škole od roku 2012, kdy vyhrála výběrové řízení. Tehdejší vedení města se spokojilo jen s kopií magisterského diplomu z Univerzity Karlovy a originál po nastupující ředitelce doložit nechtělo.

Volba se navíc podařila zdárně až na podruhé. „Sice vyhrála u pana starosty, ale v celkovém hodnocení celé komise skončila až druhá. Přesto byla radou města nakonec ustanovena,“ napsal v roce 2020 tehdejší libčický zastupitel Marek Coufal do radničního zpravodaje.

Maturita a pedagogická fakulta

Čerstvě jmenovaná ředitelka ve stejném zpravodaji v roce 2012 popisovala, že během svých studijních let neuspěla v přijímacím řízení na „oděvní průmyslovku“, a zvolila tedy náhradní střední školu – ekonomickou. „Školu jsem dokončila s jasným plánem jít hned po maturitě na pedagogickou fakultu a splnit si tak svůj dávný sen. To se povedlo, ale ne hned,“ tvrdila.

Učitele z Teplicka čeká soud kvůli podezření ze zneužití studentek. Trestní oznámení podala škola

Číst článek

Ještě před libčickým angažmá měla působit jako učitelka výtvarné výchovy na Základní škole Bítovská.

Dlouholeté pracovní zkušenosti ve školství potvrdila serveru iROZHLAS.cz i policejní mluvčí Michaela Richterová. „V období od roku 2007 do půlky roku 2020, ve snaze získat pracovní místa učitelky a poté i ředitelky na základní škole, vědomě uváděla nepravdivé údaje o svém nejvyšším dosaženém vzdělání a odborné kvalifikaci,“ uvedla mluvčí.

„Pro získání výše zmiňovaných pozic předkládala padělaný vysokoškolský diplom, který používala jako pravý, ačkoliv nikdy nebyla absolventkou magisterského studijního programu oborů uvedených na diplomu na dané vysoké škole,“ popsala závěry středočeské hospodářské kriminálky.

Státní zástupce z Okresního státního zastupitelství Praha-západ se se závěry vyšetřovatelů ztotožnil. „Ve věci již byla podána obžaloba k okresními soudu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Zfalšovaný diplom

Vysokoškolský diplom, který Drahomíra F. předložila, má k dispozici i server iROZHLAS.cz. Vedoucí Archivu Univerzity Karlovy Petr Cajthaml potvrdil, že takový diplom Univerzita Karlova nevydala.

„Scan dokumentu svojí formální stránkou neodpovídá diplomům vydávaných Univerzitou Karlovou, mimo jiné není vyhotoven v latinském jazyce a uvedené číslo není z číselného rozsahu, který byl používán v roce, ve kterém je dokument datován,“ sdělil.

Zfalšovaný diplom, který uchazečka doložila při výběrovém řízení na ředitelku základní školy | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Kopie předkládaného diplomu začala ve veřejném prostoru kolovat poté, co se hromadily stížnosti několika desítek rodičů na vedení školy. Někteří z nich proto požádali bývalé vedení radnice, aby zveřejnilo dokumenty, podle kterých ředitelka vyhrála výběrové řízení.

„Celé to začalo na podzim předtím. Proběhly i schůzky se zástupci obce a rodiče nakonec sepsali petici na zlepšení vedení školy. Ředitelka těsně před konáním školské rady, na které měla představit a obhájit novou koncepci školy, podala rezignaci,“ popsal již dříve jeden z rodičů Jan Jetmar pro server iROZHLAS.cz.

Po tomto zjištění na jaře 2020 muselo vedení města přes úvodní zdráhavý postoj situaci řešit. Rodiče i zřizovatel školy tak následně podali na údajnou učitelku češtiny a výtvarné výchovy trestní oznámení.

Za podezření ze spáchání dvou trestných činů, podvodu a padělání a pozměnění veřejné listiny hrozí bývalé ředitelce až osmileté vězení. Kriminalisté také konstatovali, že díky zfalšovanému diplomu získala zaměstnání a pobírala mzdu. „Tímto jednáním, za celou dobu působení jako učitelka a ředitelka základní školy, způsobila škodu v řádech několika milionů korun českých,“ přiblížila mluvčí Richterová.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme