Nejdřív do šuplíku, teď policie otočila. Podvodné asfaltéry, kteří se objevili v Praze, řeší kriminalisté

Letos v květnu dostala pražská kriminální policie hlášení o tom, že se v hlavním městě znovu objevili takzvaní falešní asfaltéři. Ačkoli zaměstnanci firmy údajné dělníky na místě zdržovali až do příjezdu policie, detektivové nakonec případ založili. Nedošlo prý ke škodě. Jenže poté, co na případ upozornil server iROZHLAS.cz, se kriminalisté začali incidentem znovu zabývat.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze se zřejmě znovu objevili falešní asfaltéři. | Foto: iROZHLAS.cz

„V souvislosti s vaší reportáží jsme obdrželi poznatek k případu z 28. května. Kriminalisté poznatek prověřují,“ uvedl stručně mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pozor na podvodné asfaltéry, volejte 158, vyzvala policie. Když je firma odhalila, putoval případ ‚do šuplíku‘

Číst článek

Server iROZHLAS.cz před časem informoval o květnovém incidentu, který se odehrál ve firmě v Třebešíně na Praze 3. Tam se na jaře objevila skupina cizinců i s technikou, a to s legendou, že jedou ze stavby a zbyl jim asfalt.

„Nabídli nám ho za dobrou cenu, měli všechno, materiál, techniku,“ popsal tehdy zástupce firmy (redakce jeho jméno zná, ale respektuje přání anonymity; pozn. red.). Oproti běžným cenám v oboru byla nabídka pro firmu lákavá, zástupcům společnosti se ale nabízený kšeft nezdál.

Znovu na místě činu

Zahraniční dělníky proto na místě zdržovali a mezitím si na internetu zjistili, že před takzvanými podvodnými asfaltéry varuje i policie. K tomu si mohli přečíst i desítky článků, které popisovaly příběhy se stejnou legendou (celý příběh si můžete přečíst ZDE).

Tehdy ale policie případ odložila. Závěr: nedošlo ke škodě, nejedná se o protiprávní jednání, a tudíž případ skončil v šuplíku. Nyní ale policie otočila a na místo činu se po upozornění serveru iROZHLAS.cz vrátila.

„Bylo to velmi překvapivé a příjemné,“ popsal zástupce firmy. Dva detektivové do firmy dorazili tento týden. Vyžádali si fakturu, kterou na místě takzvaní podvodní asfaltéři zanechali, a požádali také o fotky, kterými pracovníci celý incident zaznamenali a které jejich kolegové nejprve nechtěli (fotografie si můžete prohlédnout v galerii článku).

Kriminalisté byli vybaveni. Donesli sebou i rozkreslený graf velikosti A3. V jeho středu byly tři podezřelé osoby - mladí muži z Irska - a kolem nich dalších asi padesát rozkreslených větví. „Bylo vidět, že na tom pracují,“ popsal ještě zástupce firmy.

O případech takzvaných podvodných asfaltérů média píší už několik let a policie před nimi nejen že varuje, ale v minulosti dokonce žádala o pomoc.

Třeba karlovarští kriminalisté před časem vyzývali občany, aby případy hlásili na služebně či na lince 158. A protože takzvaní falešní asfaltéři byli nejčastěji cizinci, například z Velké Británie nebo Irska, na podvodný gang se zaměřil také Interpol.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme