Podvodníci chtěli připravit stát o půl miliardy korun. Použili i virtuální banku

Policie dopadla dalších sedm lidí podezřelých z daňových podvodů za půl miliardy korun. Skupina předstírala nákup karet na předplacenou službu internetového webhostingu, které pak fiktivně prodávala na Slovensko. Od státu se podvodníci snažili získat zpět daň z přidané hodnoty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na počítači. Ilustrační foto

Práce na počítači. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle mluvčího policejního prezidia Jaroslava Ibeheje je v případu celkem obviněno 17 lidí, vazebně stíháno je 10 z nich. Hrozí jim 5 až 10 let vězení.

"Zásahem kriminalistů se podařilo zmařit úmysl pachatelů vylákat finanční prostředky ke škodě České republiky v celkové výši nejméně 508 milionů korun," uvedl mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu pokusu o daňové podvody přiblížil na Rádiu Česko tiskový mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej

Členové skupiny podle něj předstírali nákup karet na předplacenou službu internetového webhostingu systému Ikropolis.com, karty pak ve stotisícových sériích fiktivně prodávali na Slovensko.

Tím, že zboží fiktivně dodali do jiného státu Evropské unie, vznikl neoprávněný nárok na nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty, který se snažili uplatnit.

„Na této věci je zvláštní, že ke své trestné činnosti měli používat vlastní virtuální banku se sídlem na Komorských ostrovech, kdy následně v této bance prováděli fiktivní převody finančních prostředků, ačkoli tyto nikdy nevlastnili. Ve své podstatě ani tato banka neexistovala,“ řekl Ibehej.

Jak podotkl, v Česku jde o zcela nový způsob daňového podvodu. „Za náš útvar můžeme říci, že s tímto způsobem páchání trestné činnosti jsme se zatím nesetkali,“ dodal mluvčí policejního prezidia.

Naivita hraničící s drzostí, říká odborník

Podle šéfredaktora odborného serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala podvodníci použili fiktivní banku proto, aby mohli hodnověrně doložit reálné transakce a pohyby na účtu. U skutečné banky by se totiž při velkých objemech transakcí rychle dostali do hledáčku finančně analytického útvaru ministerstva financí.

„Případ je unikátní v tom, že si vytvořili virtuální banku a doufali, že se na to nepřijde. Ale já bych označil tuto naivitu až za drzost, protože stačí jeden hovor do centrální banky Komorských ostrovů a zjistíte, že tam jsou čtyři reálné banky, 15 družstevních záložen a tím to končí,“ řekl Chvátal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ okomentoval v Ozvěnách dne šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal

„Takový podvod má jednu úžasnou vlastnost jako typické online podvody, dá se udělat přímo od počítače během pití kávy. Nemusíte nikam dojíždět, potřebujete jenom chytré programátory, pár nadšenců a za chvíli máte vydělané peníze,“ dodal odborník.

Už na konci listopadu zadržela protikorupční policie v Česku a na Slovensku deset lidí, v minulých dnech kriminalisté ostravské expozitury dopadli dalších sedm pachatelů. Všichni už si vyslechli obvinění z krácení daně, poplatku a jiné podobné platby, deset z nich je ve vazbě.

Tomáš Medek, Martina Mašková, Martin Hromádka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme