Podvodníci lákají z lidí peníze prostřednictvím falešných inzerátů. Zneužívají jméno webu Airbnb

V Česku se objevil nový druh podvodu s ubytováním. Falešné inzeráty se odvolávají například na webové stránky populárního sdíleného bydlení Airbnb. Údajný pronajímatel chce po zájemcích platbu předem na svůj účet a když peníze získá, přestane komunikovat. Češi už tak přišli o desítky tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbnb nabízí „netradiční“ ubytování, často zcela mimo hotely. Přes aplikaci Airbnb se v Česku loni ubytovalo 710 tisíc zahraničních hostů. | Foto: Toa Heftiba | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„My jezdíme každoročně na Mallorku, kde si pronajímáme byt, většinou přes Airbnb. Byt, o který jsme měli zájem, ve standardní nabídce nefiguroval,“ popisuje Radiožurnálu Veronika z Prahy, které se zdál vybraný inzerát podezřelý, a tak kontaktovala přímo správce webových stránek.

Webová stránka Airbnb, nabízí krátkodobý pronájem | Foto: repro

„Radši jsme si u provozovatelů serveru ověřili pravost odkazu. Bylo nám řečeno, že jde o další z podvodů. Mohli jsme přijít skoro o 70 tisíc korun,“ vypráví Radiožurnálu Veronika.

To jiná česká rodina o peníze skutečně přišla. Zaplatila 40 tisíc korun za pobyt v Rakousku. Před odjezdem na dovolenou penzion kontaktovala a o její platbě ani rezervaci tam podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci nikdo nic nevěděl: „Česká spotřebitelka si chtěla objednat ubytování v Rakousku, nicméně instrukce byla - komunikovat a platit mimo platformu Airbnb. Což je špatně. Spotřebitelka měla zůstat na webu Airbnb a komunikovat přímo s ubytovatelem.“

Ukázka z mobilní verze aplikace Airbnb. | Foto: Reprofoto Airbnb | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Plaťte výhradně přes zabezpečenou platformu Airbnb

Kolik přesně lidí zahraniční pachatel podvedl, není jasné. Problém se ale netýká jen Česka. Zájemci o ubytování se mají řídit podle písemného vyjádření firmy Airbnb jednoduchými zásadami.

Webová stránka Wimdu, nabízí krátkodobý pronájem | Foto: repro

„Airbnb chrání hosty a hostitele tím, že veškeré platby a komunikace se realizují výhradně prostřednictvím naší zabezpečené platformy. Buďte opatrní na e-maily, které po vás požádají kliknutí na odkaz a zadání osobních, citlivých informací. Doporučujeme uživatelům hlásit falešné e-maily nebo webové stránky našemu týmu, který se tím bude zabývat,“ píše se ve vyjádření firmy.

Přes Airbnb lidé neplatí za dohodnuté ubytování zálohy. Platí se kartou. Podvodníci přitom vyzývají k platbě přes bankovní účet. Vedle amerického Airbnb nabízí krátkodobé ubytování třeba web Wimdu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme