Podvodníci mámí z lidí peníze jako falešní zaměstnanci Státní energetické inspekce

Státní energetická inspekce varuje před podvodníky. Vydávají se za její pracovníky a prokazují se falešnými doklady. Vetřou se zejména ke starším občanům a chtějí třeba kontrolovat smlouvy na dodávku elektrické energie. Falešní inspektoři pak vymáhají smyšlené pokuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peněženka + peníze | Foto: Ladislav Bába

„Pod dojmem toho, že tam provádějí kontrolu, eventuálně že se jedná o změnu obchodníka s energiemi, vymáhají na těchto lidech peníze. Zatím máme tři podněty, dva písemné, jeden elektronický, vyskytuje se to na Havlíčkobrodsku a v Pardubickém kraji. Jedná se o částky kolem 2500 korun,“ popisuje ústřední ředitel Státní energetické inspekce Antonín Holoubek.

Lidé by proto rozhodně neměli nic nikomu platit a také si ověřit, zda člověk, který se jim vnucuje do domácnosti, skutečně pracuje tam, kde tvrdí – třeba tam zavolat. Zvlášť v případě těchto podvodů by to bylo zásadní. Státní energetická inspekce totiž žádné kontroly u občanů doma nedělá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodníci přišli na nový způsob, jak dostat z lidí peníze - vydávají se za zaměstnance Státní energetické inspekce

„V současné době normální zákazník distribuční společnosti, který odebírá elektrickou energii nebo plyn, s námi už nemůže přijít do styku. Maximálně může přijít do styku s Energetickým regulačním úřadem, ale podle mě ani ten neprovádí kontroly u obyvatel, jestli mají uzavřenou smlouvu nebo ne. Od roku 2011 se naše kompetence změnily a kontrolujeme pouze Zákon o hospodaření s energií a Zákon o obnovitelných zdrojích,“ potvrzuje Antonín Holoubek.

Pokud jde o energetický regulační úřad, ten může smlouvy vidět v podstatě jen v případě, že si člověk stěžuje na svého dodavatele - například kvůli špatnému vyúčtování.

Podniky přitom kontrolují zaměstnanci místních poboček - neboli územních pracovišť, zatímco podvodníci v zatím doložených případech použili razítko pražského ústředí. To ale kontroly nedělá.

Lucie Výborná, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme