Podvodníci připravili ženy z Vysočiny o čtyři miliony. Nejvíce vylákal muž, kterého měli zajmout piráti

Podvodníci vydávající se za lékaře pracující v zahraničí, námořníky, vojáky či pracovníky na mezinárodních lodích připravili ženy z Vysočiny téměř o čtyři miliony korun. Největší finanční škodu způsobil podvodník vydávající se za námořníka zajatého v Austrálii piráty. Žena mu postupně poslala téměř dva miliony korun. Obdobných podvodů prostřednictvím sociálních sítí a internetových seznamek podle mluvčí policie Michaely Lébrové v kraji přibývá.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena na mobilu

Žena na mobilu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„O téměř dva miliony korun přišla žena, která navázala kontakt s osobou vystupující pod jménem Peter Mateo, který se vydával za námořníka a v Austrálii byl zajat piráty. Poškozené měl zaslat balík s cennostmi a penězi. Podvodník ženu přesvědčil o tom, že je nutné zaplatit celní poplatky, pojištění a jiné náklady spojené s dopravou. Poté také požadoval peníze pro sebe na svoji obživu,“ uvedla Lébrová.

Žena z Brněnska uvěřila podvodníkovi, že je slavný americký herec. Přišla o dva miliony korun

Číst článek

Asi o milion korun přišla žena, která uvěřila údajnému lékaři pracujícímu pro OSN v Jemenu. Falešnému lékaři podlehla i další žena, stálo ji to téměř 300 000 korun.

„Britský lékař vystupující pod jménem Stefan Walter měl u sebe dva miliony amerických dolarů, o které se bál, proto je poškozené zaslal. Tu následně kontaktoval podvodník s tvrzením, že je z mezinárodního letiště v Turíně a je potřeba zaplatit za zaslaný balík clo ve výši 12 000 eur,“ doplnila Lébrová.

Další podvedená uvěřila historce o lodním inženýrovi, který si u ní schová cennosti, protože je v nebezpečné válečné oblasti. Na poplatcích spojených s doručením balíku zaplatila 400 000 korun.

Legendy jsou podle ní u podvodníků obdobné. Se ženami navážou vztah, přesvědčí je o svých citech a úmyslech strávit s ní budoucnost. Pak přidají informace o své tíživé situaci a o tom, jak jim ženy mohou pomoci. Vedle zaslání peněz podvedené chybují i v tom, že mužům pošlou například své citlivé fotografie. „Pachatel je pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze,“ dodala Lébrová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme