Podvodníci už letos Čechy okradli o 700 milionů korun. Lákají je na výhodné investice do kryptoměn

Podvodníci se pokouší na internetu okrást lidi stále rafinovanějšími způsoby. Vzestupný trend podvodů v on-line prostoru pokračující taky v letošním roce potvrzuje policie i banky. Například v Komerční bance vzrostl počet pokusů o takzvaný kyperpodvod v letošním roce o 39 procent. Významně přitom narostly pokusy vylákat z lidí peníze na investice do kryptoměn s příslibem jejich velkého zhodnocení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Investování

Podle Komerční banky došlo za první půlrok letošního roku jen u jejích klientů k 634 platebním podvodům (ilustrační foto) | Foto: Adam Nowakowski | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Důležité novinky. Projekt Terezy Pergnerové vystrašil vládu a velké banky. Vymyslel novou tajnou investici, která udělala stovky lidí velmi bohatými...“ Video šířící se na sociálních sítích zneužívá jméno moderátorky Terezy Pergnerové a snaží se lidi přimět k tomu, aby investovali své úspory. I přes krkolomnou češtinu umělé inteligence, stejně jako horší kvalitu zfalšovaného videa, lidé na vidinu závratných zisků slyší a podvodníkům peníze posílají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Patrika Saláta

„Třeba paní Pergnerová měla obrovský úspěch. Za poslední měsíc jsem slyšel jen skoro její jméno,“ říká Martin Macháček z Komerční banky. S klienty, kteří dělají podezřelou transakci, komunikuje prakticky každý den a snaží se jí těmto lidem rozmluvit. V některých případech ale bezvýsledně.

„Dneska jsem měl dva případy člověka, který dobrovolně chce peníze odeslat podvodníkovi, aby zbohatl. Nevěří mi. Jsem pro něj antisystémové řešení, prostě banka. Nevěří mi za žádnou cenu a chce o ty peníze raději přijít,“ popisuje Macháček.

Podle Komerční banky došlo za první půlrok letošního roku jen u jejích klientů k 634 platebním podvodům. To je větší číslo než za celý rok 2022. U karetních podvodů došlo letos k nárůstu o 35 procent. Velká část se týká v obou případech hlavně kryptoměn a investic. „Dá se to shrnout jednoduše - kryptopodvody vládnou,“ dodává Martin Macháček.

Vzestupný trend v počtu podvodů v online prostředí potvrzuje taky Česká bankovní asociace. Podle Petra Baráka, který se zabývá finanční bezpečností, se ztráta způsobená kyberpodvody pohybuje za letošek kolem 700 milionů korun. Z jeho pohledu jde ale jen o špičku ledovce.

Policie přiveze z Ukrajiny do Česka šest falešných bankéřů. Vylákali z lidí skoro 30 milionů korun

Číst článek

„Já si myslím, že škoda bude daleko, daleko větší, protože si myslím, že je tady celá řada klientů, kteří se stali obětí podvodu a ještě o tom nevědí. Dále je tady celá řada klientů, kteří se stali obětí podvodu a nešli to nikam nahlásit,“ míní Barák. 

Police očekává, že počet kyberpodvodů bude nadále růst, protože se zvyšuje i sofistikovanost podvodníků. K tomu jim pomáhá i umělá inteligence. „Často se setkáváme s případy falešných bankéřů, kde oběti manipulují k výběru všech peněz z účtu nebo sjednání půjčky a následnému vložení do kryptobankomatu či převodu na zahraničí účty pachatelů,“ říká policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Například v polovině července se na policii obrátila seniorka z Děčínska, která přišla pod příslibem výhodné investice do kryptoměn postupně o jeden a půl milionu korun. Na internetu ji totiž zlákala podvodná reklama, která zneužila osobu prezidenta Petra Pavla. 

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme