Podvodník z Náchodska sliboval vysoké úroky, z lidí vylákal miliardu

Až jednu miliardu korun během několika let údajně vylákal z důvěřivých lidí podnikatel z Náchodska. V systému zvaném letadlo sliboval zúročení vkladů až 45 procenty ročně. Osmašedesátiletého muže zatkli v úterý v Praze policisté odboru hospodářské kriminality.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle Ivany Ježkové z královéhradecké policie nemá případ svým rozsahem obdoby. Poškozených je zatím 1700 a výčet nemusí být konečný. Výjimkou nebyly vklady v desítkách milionů.

„Zpočátku skutečně vše fungovalo, lidé dostávali svoje úroky v pravidelných cyklech, nicméně systém se zastavil, jak se to běžně u těchto systémů zvaných letadlo stává. Klienti nepřibývali, čili nepřibývaly ani vklady,“ popsala Ježková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu řekla ve vysílání Radiožurnálu mluvčí královéhradecké policie Ivan Ježková

Obviněný podnikatel se ve smlouvách se zavázal, že vklady vložené na jeho soukromý účet bude v 70denních cyklech úročit pěti až devíti procenty, ročně tedy až 45 procenty. Kromě toho, že své sliby zpočátku plnil, vystupoval směrem ke klientům velmi solidně a věrohodně.

Neměl přitom oprávnění k poskytování produktů a služeb, které podléhají dohledu České národní banky. Podle policie také věděl o tom, že dlouhodbě nemůže svým závazkům v žádném případě dostát.

„Klienti začali být nervózní, protože nedostávali zpět svoje úroky, a začali chtít vracet i původní vklady. Toho ovšem podnikatel nebyl schopen dostát, protože na účtu nemá v současné době žádné finanční prostředky,“ řekla mluvčí.

Podvedení už své peníze neuvidí

Jak upřesnila, kriminalisté zajistili nemovitosti patřící podnikateli a jeho dvě motorová vozidla. „Tyto peníze ale nemůžou v žádném případě pokrýt celou škodu, která pravděpodobně bude ještě vyšší, než se v tuto chvíli zdá,“ doplnila Ježková.

V případě odsouzení hrozí muži až desetiletý trest odnětí svobody. Policisté zároveň zadrželi jeho čtyřiačtyřicetiletého příbuzného pro podezření z podílnictví. Zda bude obviněn i on, ukáže až další vyšetřování.

Martin Hromádka, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme