Podvodníky s vínem by mohla vyhledávat speciální 'vinařská kobra'

Zabránit únikům na daních kvůli pančování a falšování vína má takzvaná vinařská kobra. O zřízení speciálního kontrolního týmu celníků, policistů a pracovníků Státní zemědělské a potravinářské inspekce usiluje Svaz vinařů. Pančování vín by také podle něj mělo být trestným činem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

červené víno

červené víno | Foto: stock exchange

Návrh na zřízení kontrolního týmu chce prezident Svazu vinařů Tibor Nitray nechat zapracovat do chystané novely vinařského zákona.

„Až se nastolí aspoň určité zlepšení, pak se samozřejmě dá od přísných opatření upustit. Momentálně je ale situace tak strašná, že si myslíme, že by takový speciální orgán nebo útvar měl být. O toto nám jde,“ říká Nitray.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká opatření navrhují vinaři proti podvodům s vínem, zjišťovala Šárka Kadlečková

Návrh má i podporu ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL. Ten se chystá jednat s Celní správou o tom, aby vyčlenila 10 až 20 expertů, kteří budou dlouhodobě k dispozici přímo Státní potravinářské a zemědělské inspekci s Státní veterinární správě.

„Abychom mohli dělat akce nejenom občas, ale prakticky v průběhu každého týdne. A budou se tyto věci orientovat nejen na problematiku vína, ale i dalších potravin,“ doplnil Jurečka.

Podobné kroky označují ale někteří vinaři za perzekuci, obávají se také nadměrné administrativy. „Myslím si, že nějaká speciální jednotka je v reálu zbytečná. Já prostě chci, aby stát vykonával svou činnosti tak, jak má,“ myslí si místopředseda Vinařské asociace Jiří Maděřič.

O dalších opatřeních, která by měla pomoci bojovat proti černému trhu s vínem, budou vinaři jednat s ministrem zemědělství už tuto středu. Na konci května by novelu zákona měli dostat k projednání poslanci, platit by měla začít od ledna příštího roku.

Martin Hromádka, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme