Natáčíme vás při masturbaci, píše se v podvodném e-mailu. Policie varuje uživatele před vydíráním

Policie v pondělí varovala, že se v poslední době na internetu šíří vlny výhrůžných e-mailů, jejichž obsah se nepatrně obměňuje. Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Pisatelé sdělují příjemci, že přes webovou kameru notebooku získali choulostivé a citlivé informace.

Praha (Aktualizováno: 12:34 24. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V textu podvodných e-mailů se píše, že byla zneužita data z webových kamer. (ilustrační foto) | Zdroj: pxhere.com | CC0 1.0,©

„Do vašeho přístroje jsme nainstalovali jeden software RAT. Pro tento okamžik je váš e-mailový účet napaden. Stahoval jsem všechny důvěrné informace z vašeho systému a dostal jsem další důkazy. Nejzajímavějším okamžikem, který jsem objevil, jsou videozáznamy o vás masturbující.“

Takto začíná podvodný e-mail, před kterým varovala policie. V textu následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 dolarů v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin.

,Navštívil jste erotické stránky.‘ Internetem se šíří podvodný e-mail. Policie varuje, aby lidé nic neplatili

Číst článek

E-maily neotvírejte

Policisté upozorňují, že odesílatelé těchto e-mailů ve skutečnosti žádnými daty nedisponují. Doufají však, že adresát tomuto tvrzení uvěří a požadovanou částku uhradí. Policie v důsledku této masivní vlny pochybných e-mailů varuje všechny uživatele elektronické pošty, aby podezřelé zprávy neotvírali, smazali je či je označili jako spam. Na podobné e-maily nemají lidé reagovat ani cokoliv platit. Pokud již došlo k zaplacení, mají věc neprodleně hlásit policii.

Vyděračské zprávy jsou napsané chatrnou češtinou. Provozovatelé emailových adres už tyto e-maily zaznamenali a třeba společnosti Seznam se podle mluvčí Anety Kapuciánové podařilo výhružné zprávy odstranit dřív, než se k uživatelům dostaly.

„V 99 procentech případů, kterých o víkendu bylo přibližně 1,7 milionu, jsme ten e-mail nepropustili ani do složky spam. To znamená, že se našim uživatelům by se tyto zprávy neměly ani zobrazovat,“ řekla mluvčí Radiožurnálu.

Uživatelům na webu Centrum.cz výhružné zprávy přišly, provozovatel těchto schránek ale okamžitě zareagoval výzvou, aby je příjemci ignorovali.

Server iROZHLAS.cz získal ukázku jednoho z podvodných e-mailů:

dbr, mkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme