Podvody se značením potravin v Česku jsou, záměna masa však není typická, říká inspekce

Nejprve se v Česku neoznačené koňské maso objevilo v lasagních, pak i v hamburgerech a masových kuličkách. Do Česka byla navíc nejspíš dovezena i čistá koňská svalovina z Irska, která byla deklarovaná jako hovězí. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v České republice podvody s označením potravin vyskytují, podvody s koninou však obvyklé nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce zjistila koninu v hovězích lasagních firmy Nowaco. Ilustrační foto

Inspekce zjistila koninu v hovězích lasagních firmy Nowaco. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

U nejnovějšího případu SZPI prověřuje případ dovozu čisté koňské svaloviny, která měla suplovat hovězí.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela již v pátek večer informaci prostřednictvím systému rychlého varování od partnerského dozorového orgánu z Irska. Tato dozorová organizace zjistila, že jedna irská společnost, irský masokombinát, expedoval do Česka potravinu, která byla čistou koňskou svalovinou, přesto byla označená jako maso hovězí,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodech s koninou mluvil na Radiožurnálu mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Na území České republiky měla maso distribuovat kunovická firma Kovář plus. Podle inspekce se výrobky s koňským masem k zákazníkům zřejmě nedostaly, jisté to ovšem není.

„My předpokládáme, že nikoli, ale vyloučit to v tento okamžik neumíme. Je to ovšem v kompetenci Státní veterinární správy, která to došetřuje u výrobce, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce dozoruje zejména maloobchodní síť. Za inspekci mohu však potvrdit, že zatím jsme nezaznamenali tento výrobek v maloobchodní síti,“ uvedl Kopřiva.

Kopřiva připomněl, že značení potravin a výčet jejich ingrediencí patří mezi nejdůležitější povinnosti, které prodejci a výrobci potravin mají. Zákon vyžaduje, aby v sekci "složení potraviny" byly uvedeny všechny složky.

„A to od té nejvíce zastoupené až po tu nejméně zastoupenou. U všech těchto položek musí být uvedeno, kolik konkrétně v tom konkrétním balení té složky je,“ řekl Kopřiva. Výjimky prý sice existují, falšování masa se však netýkají.

Konina se v Česku našla i v kuličkách pro řetězec IKEA a v hamburgerech z Polska

Číst článek

Kopřiva upozorňuje, že SZPI zjišťuje falšování potravin relativně často. „Například na webu www.potravinynapranyri.cz, kde inspekce uveřejňuje svá zjištění z maloobchodní sítě, je v sekci falšované potraviny přes dvě stě položek,“ uvedl Kopřiva.

Podvody s masem, kdy je třeba koňské maso vydávané za hovězí, však prý obvyklé nejsou.

„Mnohem častěji se setkáváme například s nepřiznaným přimícháváním takzvaného masného separátu, neboli masa nejnižší jakosti, nebo například zaměňování mléčného tuku za rostlinný u sýru. Toto zákon nepřipouští,“ uzavřel Kopřiva.

Bendl: Česko nerozdá potraviny s koninou chudým, bude je likvidovat

Číst článek

Zuzana Vlčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme