‚Nefunguje mi platební karta.‘ Podvodníci využívají uprchlíky, aby se dostali k ukradeným penězům

Podvodníci využívají ukrajinské uprchlíky k tomu, aby se nenápadně dostali k penězům lidí, od nichž předtím vylákali přístupové údaje jejich účtů a platebních karet. Pachatelé využívají důvěřivosti Ukrajinců a jejich tíživé situace. Slibují jim pár set korun, když si nechají na své účty posílat statisíce korun. Ty Ukrajinci obratem vybírají a předávají je podvodníkům, aniž tušili, že peníze jsou kradené.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Air Bank

Policejní mluvčí Moravčík varuje, že i člověk, který je jen využitý k výběru peněz, může být obviněn, že porušuje zákon. (Ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Takových případů policie eviduje už více než sto. Kriminalisté varují uprchlíky, že legalizace ukradených peněz i z nevědomosti může být trestná.

Situace na hlavním nádraží je nedůstojná. Slovenský model pomoci je lepší než český, míní Rozumek

Číst článek

„Nefunguje mi platební karta, nemám tady zřízený účet a nutně potřebuju převést peníze z Ukrajiny,“ oslovil rusky hovořící muž skupinku ukrajinských uprchlíků v jednom z pražských nákupních center.

Poprosil je o čísla jejich bankovních účtů a o to, jestli na ně může převést peníze. A také je požádal, aby peníze ihned vybrali z bankomatu a hotovost mu předali. Za pomoc jim slíbil tisícovku.

Ukrajinci – dva manželské páry – mu vyhověli. Muž je přesvědčil i tím, když je ujišťoval, že peníze chce věnovat na charitu. Jakmile kývli, na účty jim začaly přicházet různě vysoké částky. „Celkem to bylo více než milion korun,“ upřesnil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

V téže chvíli o stejnou sumu přišli skuteční majitelé peněz. Muž, který Ukrajince oslovil, totiž předtím podvodně vylákal z dalších obětí přístupové údaje k jejich účtům. A uprchlíky zneužil k tomu, aby se k těmto penězům dostal. Nenápadně, bez bankovní stopy a záznamů kamer, které obvykle hlídají bankomaty.

‚Co máme dělat? Tak čekáme na nádraží...‘ Co bude s ukrajinskými Romy v Česku?

Číst článek

„V posledních týdnech zaznamenáváme případy, kdy pachatelé, kteří od lidí podvodným způsobem vylákají přístupové údaje k jejich účtům, pak zneužívají důvěřivosti ukrajinských uprchlíků k tomu, aby jim tyto podvodně získané peníze vybrali z bankomatů,“ potvrzuje Moravčík.

Podvodníci to dělají proto, aby se vyhnuli kamerám v bankách nebo u bankomatů. „Takových případů evidujeme už více než sto po celé České republice," dodává.

Sofistikovaný podvod

Většina z těchto případů má stejný průběh. Na začátku jde podvodníkům o to, jak vymámit z obětí data k účtu a platební kartě. Podle Ondřeje Kapra z hospodářské kriminálky Policejního prezidia, který tyto případy řeší, se pachatelé zaměřují na inzeráty.

Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné. Pro ukrajinské Romy jsou podle Válka potřeba další místa

Číst článek

Člověku, který něco nabízí, napíšou, že mají o jeho zboží zájem, ale že zaplatit mohou jedině přes platební bránu. Prodávajícímu navrhnou, že zboží vyzvedne kurýr. Po pár minutách pošlou zprávu, že peníze už zaplatili, a zašlou i potvrzení o údajném převodu peněz.

A vyzvou prodávajícího, že teď už jen stačí, aby si peníze vyzvedl. A tady nastává hlavní a nejpropracovanější část podvodu. Prodávajícímu pošlou formulář, který se nijak neliší od běžného přihlášení ke skutečné bankovní instituci a ve kterém má dotyčný vyplnit uživatelské jméno, heslo a také autorizační kód, který mu přijde na mobil.

Formulář jako pravý

Ve skutečnosti je ale formulář falešný a slouží jen k tomu, aby se podvodníci dostali k údajům o účtu oběti. „Jsou schopni vylákat z inzerentů citlivé údaje o platební kartě a bankovnictví, včetně PINu a potvrzovacích SMS zpráv,“ upozorňuje kriminalista Kapr.

„Pachatelé jsou tak schopni odcizit nejen všechny finanční prostředky z účtu, ale zároveň si na poškozené osoby mohou vzít i předschválený úvěr,“ varuje.

V Česku se objevují podvodní prodejci zájezdů. Dovolené nabízí i přes pochybné internetové aukce

Číst článek

Podle něj podvodníci neustále své metody vylepšují. „Dělají to způsobem pokus – omyl. Když něco vyjde, využijí to i příště, když ne, změní taktiku,“ říká Kapr. Běžný uživatel nemá podle něj moc šancí podvod prokouknout.

Kriminalista má jedinou radu: „V případě, že vám chce někdo poslat peníze, plně mu stačí číslo vašeho účtu. Nic dalšího. Vždy se nad svým jednáním zamyslete a nenechte se do ničeho tlačit ani nikým zastrašovat.“

Podvodníci využívají také další metody, jak z lidí dostat údaje. Vydávají se za bankéře nebo policisty, kteří paradoxně varují právě před útoky podvodníků. A nejenže pak vykradou lidem účet, ale také si na ně mohou půjčit.

„Každou chvíli vyslýcháme samoživitelky, které najednou musí splácet tři sta nebo i osm set tisíc korun,“ říká kriminalista Kapr. Když totiž někdo předá někomu cizímu údaje od svého účtu, škodu pak musí platit sám.

Jak se shání legalizátoři

Když už podvodníci mají údaje k účtu, potřebují se nějak dostat k penězům. Vědí, že finanční transakce banky hlídají a že by se převodem peněz z účtu oběti na svůj účet prozradili. A vědí také, že bankomaty hlídají kamery.

Lektorka češtiny zvládne najednou učit stovky Ukrajinců. K ruce jí stačí několik asistentů

Číst článek

Potřebují někoho, kdo to udělá za ně. K tomu využívají právě uprchlíky. Tak, jak vylepšují taktiku při samotném podvodu, střídají podle Kapra i způsob vyhledávání těchto „legalizátorů“.

Kromě oslovování lidí na ulici nebo v obchodních centrech se zaměřují i na lidi hledající práci. Podle kriminalisty Kapra policie zachytila už několik případů, kdy si podvodníci vyhlédli někoho, kdo inzeroval, že shání práci na sociální síti Telegram, která v je postsovětských zemích hodně používaná.

Pak jim slíbili drobnou odměnu za převod a výběr peněz. „Zaznamenali jsme třeba nabídku na práci řidiče. Ten pak ve skutečnosti objížděl bankomaty a vybíral peníze,“ popsal Kapr.

Policie varuje uprchlíky

Proč využívají právě Ukrajince? Podle mluvčího Policejního prezidia Ondřeje Moravčíka je pravděpodobným důvodem to, že „náboráři“ často mluví rusky, a pokud osloví ukrajinské uprchlíky, ti nebudou tak ostražití a podezíraví, jako by byli ve stejné situaci Češi.

Docházka do českých škol se ukrajinským dětem započítá, při návratu domů dostanou potvrzení

Číst článek

A také že uprchlíci jsou v mnohem zoufalejší situaci, jsou snáze ovlivnitelní a nabídne-li jim někdo za takovou pomoc tisícovku, souhlasí. Ne vždy ale nakonec odměnu dostanou. Třeba tisíc korun, které slíbil „náborář“ za pomoc ve zmíněném případu z pražského nákupního centra, skupina Ukrajinců nakonec nedostala.

Mluvčí Moravčík navíc varuje, že i člověk, který je jen využitý k výběru peněz, může být obviněn, že porušuje zákon.

„Takovýmto způsobem se může snadno stát, že ta osoba může být podezřelá z legalizace výnosů z trestné činnosti, a to byť i z nedbalosti, protože tato legalizace je v České republice trestná,“ řekl Moravčík. Za legalizaci hrozí v krajním případě až pětileté vězení.

Policie chystá kampaň

Rakušan o zakročení proti podvodníkům s dávkami pro uprchlíky: Chceme zajistit, aby sem nejezdili

Číst článek

Zatímco „legalizátory“ policie dopadne poměrně snadno – díky převodu peněz z účtu oběti na jejich účet a kamerám u bankomatů při výběru hotovosti, dopadnout ty, kteří za vším stojí, je mnohem těžší.

Kriminalista Kapr se obává, že počet podobných případů v nejbližší době prudce naroste, proto se chce policie zaměřit na Ukrajince a v uprchlických centrech je upozorňovat, aby si dávali pozor.

„Připravujeme preventivní kampaň na legalizaci výnosů z trestné činnosti, která je zaměřená na ukrajinské přistěhovalce. A to formou mediálních zpráv i cedulí s varováním v různých jazykových mutacích, hlavně v ukrajinštině a ruštině,“ dodává Kapr.

Správa uprchlických zařízení podle jejího mluvčího Jana Pirocha o policejní kampani do včerejška nevěděla. A ukrajinská ambasáda v Praze, kterou Radiožurnál oslovil, zatím neodpověděla.

Artur Janoušek, Jakub Mikel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme