Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Za dotační podvody týkající se neoprávněného čerpání desítek milionů korun na mzdy invalidů si trojice žen z ostravské chráněné dílny Třezalka Candle definitivně odpyká sedm let a 5,5 roku vězení. Odvolání žen, kterým usilovaly především o zmírnění trestu, v úterý zamítl olomoucký vrchní soud. Podle rozsudku firma ve velkém fiktivně vytvářela pracovní místa pro zdravotně postižené, od úřadu práce neoprávněně získala 64 milionů korun. Soud zároveň potvrdil rozhodnutí o zrušení firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Obžalované se do trestné činnosti samy zapojily, a to kvalifikovaným způsobem," uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek. Doplnil, že je nemožné, aby ženy za tři roky působení ve firmě nepochopily, o co jde. Podle něj jsou tresty přiměřené.

„Máme před sebou dosud tři netrestané osoby. Všechny však věděly, že se podílí na páchání sofistikované trestné činnosti, že jsou součástí mašinerie, která okrádá stát," doplnil Zbožínek.

Za podvody se zaměstnáváním invalidů poslal ostravský soud do vězení trojici žen

Číst článek

Podle soudu byla hlavní pachatelkou účetní firmy Eva Kriháková, která dostala sedmiletý trest. Musí také uhradit vzniklou škodu. Žena se ke všemu přiznala a pomohla usvědčit své kolegyně i nadřízené.

Stejný trest si vyslechla manažerka chráněné dílny vyrábějící například svíčky Hana Vlachynská. Její asistentce Monice Blahutové soud udělil trest v délce 5,5 roku. Krajský soud v kauze vyslechl 85 zaměstnanců.

Ženám původně hrozilo pět až deset let. Obhájce Krihákové žádal zproštění nebo uložení mírnějšího trestu. Podle něj mohla získat status spolupracující. „Výrazně přispěla k objasnění věci. Soud měl k tomu přihlédnout jako k polehčující okolnosti. Takto vysoký trest je nepřiměřeně přísný, je to její první životní přešlap," uvedl obhájce.

'Plnila rozkazy nadřízeného'

Vlachynská v odvolání tvrdila, že „byla pouhým kolečkem zasazeným do důmyslného stroje". Také obhájkyně Blahutové tvrdila, že její klientka nastupovala už do zaběhnutého systému. „Pouze jsem plnila pokyny nadřízeného. Kdybych věděla, že firma dělá něco nezákonného, nikdy bych do takové situace sebe a svou nezletilou dceru nedostala," doplnila Blahutová.

Podle žalobce byla však jejich odvolání účelová. Podle něj bylo principem firmy zaměstnávat za každou cenu postižené bez ohledu na to, zda pro ně byla práce. Zaměstnance, kteří se ozvali, prý obžalované zastrašovaly. Jedna z uchazeček o práci nakonec podala na policii trestní oznámení.

Dotace firma podle obžaloby čerpala neoprávněně v letech 2010 až 2012. V roce 2008 zaměstnávala firma 60 lidí, v polovině roku 2011 jich už bylo 350. Tomuto číslu ale podle soudu neodpovídalo množství zakázek.

Firma však vykazovala, že odpracovali 20 hodin týdně, žádala na ně dotace 8000 korun. Z inkasované částky invalidé dostali 2000 korun, zbytek končil na účtu dílny. Nejvyšší vedení společnosti je stíháno samostatně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme