Podzemní vody v Libčanech zamořily chemikálie z tamního skladu

V Libčanech na Královéhradecku zamořily chemikálie podzemní vody. V areálu firmy SNOG HK, kde policie v dubnu objevila tuny nebezpečných chemikálií, našli specialisté místo, odkud se jedovaté látky dostávají do okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libčany | Foto: obec Libčany

Na celý problém se přišlo v čističce odpadních vod v Libčanech. Pracovníci společnosti, která na Hradecku provozuje vodárenskou infrastrukturu, poté objevili místo, odkud se nebezpečné látky mohou dostat i do podzemních vod.

Podrobnosti doplňuje Pavel Lipovský, výkonný ředitel Královéhradecké provozní: "Zjistili jsme, že v areálu SNOG HK se nachází septik nebo žumpa, jejíž vody jsou velmi znečištěny, protože jsme si udělali vlastní rozbor. Dalším šetřením jsme zjistili, že při deštích se tento septik naplní a vody z něj přetékají do areálové kanalizace, někde vnikají do půdního prostoru a může dojít k znehodnocení podzemních vod."

"Rozbor ukázal, že je tam poměrně velké znečištění anorganickými solemi, jsou tam ropné látky, určitý podíl těžkých kovů a v podstatě všeho možného," uvedl Lipovský.

Podle mluvčího magistrátu Hradce Králové Václava Svobody lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. "Podle našeho názoru v současné době - ani při deštích - nehrozí akutní nebezpečí ani obyvatelům Libčan. Nicméně, můžeme jim doporučit zvýšenou opatrnost, zejména v případech, kdy berou například pitnou vodu přímo ze studny."

Podle Královéhradecké provozní je pitná voda, která proudí do Libčan vodovodem, nezávadná.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme