Úspěšnost při podzimních termínech maturit stoupla. Zkoušky zvládlo 96,2 procenta studentů

Státní maturitní testy složilo letos po podzimním opravném a náhradním termínu 96,2 procenta studentů, kteří skládali v tomto roce zkoušku poprvé. Úspěšnost u testů meziročně stoupla o 4,4 procentního bodu. Češtinu podle Cermatu zvládlo letos 98,2 procenta studentů, proti loňsku o tři procentní body víc. V matematice narostla úspěšnost ve srovnání s předchozím rokem o 6,8 procentního bodu na 94,4 procenta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto)

Češtinu podle Cermatu zvládlo letos 98,2 procenta studentů, proti loňsku o tři procentní body víc (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podzimní opravný a náhradní termín maturit se konal 1. a 2. září v 98 středních školách. Přihlásilo se k němu asi 5000 lidí. Přibližně 3900 z nich podle Cermatu skládalo letos maturitu poprvé. K termínům se nakonec dostavilo 4300 lidí, z nichž bylo 3600 takzvaných prvomaturantů.

Červencový termín maturit přinesl nejvyšší úspěšnost od roku 2013. Odmaturovalo 95 % studentů

Číst článek

V řádném termínu 24. až 26. května dělalo zkoušku poprvé 68 613 maturantů, nezvládlo ji 7708 z nich. V reakci na výuku na dálku kvůli epidemii covidu-19 letos ministerstvo školství vypsalo také mimořádný termín zkoušek, který se konal 7. až 9. července. Mohli se ho zúčastnit všichni maturanti, kteří neuspěli v řádném termínu v květnu nebo se z něj omluvili.

Státní maturita se skládá ze dvou testů. Pro všechny je povinný z češtiny a druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina volí angličtinu, ve srovnání s matematikou z ní pravidelně propadá méně lidí.

Čeština: 98,2 % úspěšných

U zkoušky z češtiny po třech letošních termínech uspělo 98,2 procenta těch, kteří se letos k testům přihlásili poprvé. Před rokem jich zkoušku zvládlo 95,2 procenta. Úspěšnost z matematiky meziročně vzrostla z 87,6 procenta na 94,4 procenta prvomaturantů. Test z angličtiny úspěšně složilo 98,1 procenta konajících, tedy o 1,4 procentního bodu víc než loni. Výsledky maturit Cermat zveřejnil v tiskové zprávě na webu.

Vojtěch: Testy ve školách nebudou ani v Karlovarském kraji. Když se situace zhorší, můžeme je obnovit

Číst článek

Cermat v pátek znovu upozornil na to, že letošní maturity se konaly za nestandardních podmínek. Kvůli dlouhotrvající výuce na dálku v minulém školním roce ministerstvo studentům mimo jiné prodloužilo časový limit na napsání testů nebo v matematice snížilo hranici neúspěšnosti z 33 procent na 27 procent testu. Úřad to zdůvodnil tím, že distanční vzdělávání neumožňovalo procvičit všechno učivo.

V podzimním termínu maturovali někteří už potřetí, protože se vedle řádného termínu mohli zúčastnit i termínu v červenci. Celkové výsledky zahrnují i hodnocení žáků zdravotních či sociálních oborů, kteří pomáhali s epidemií v nemocnicích a domovech seniorů, takže jim ministerstvo umožnilo započítat místo zkoušky průměr známek z vysvědčení za dobu studia.

Úspěšnost se vedle zmíněných předmětů meziročně zlepšila i v ostatních cizích jazycích. V němčině stoupla z 79,2 procenta na 89,9 procenta a v ruštině z 94,6 procenta na 96,8 procenta. Ve španělštině a francouzštině uspěli letos všichni. V porovnání s loňskem to bylo ve španělském jazyce o 3,1 procentního bodu víc žáků a ve francouzštině o 1,2 procentního bodu víc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme