Podzimní volby neovlivní chod vládní koalice, věří Němcová

Místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová je přesvědčená, že výsledek komunálních a senátních voleb nebude mít vliv na další spolupráci vládní koalici. Podle ní se musí jednotlivé typy voleb důsledně rozlišovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Tomáš Adamec

„Stále se snažím obhajovat tezi, že se mají odlišovat typy voleb. Koaliční vláda se dávala dohromady poměrně dlouhou dobu s tím, že velmi podrobně zpracovávala svoje programové prohlášení. A také velmi detailně stanovovala svůj program,“ řekla Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová v Odpoledním Radiožurnálu.

„Z toho odvozuji, že jsou to lidé, kteří jsou si vědomi úkoly, které na sebe vzali, prostřednictvím těchto lidí i strany, které jsou účastny v koalici.Výsledek podzimních komunálních a senátních voleb na program a pozici koalice by neměl mít vliv,“ zdůraznila.

Důsledné rozlišování typu voleb má podle ní svou logiku. „V parlamentních volbách se představovaly strany se svými programy a s těmito programy potom vytvořily koalici,“ podotkla Němcová. Zdůraznila, že v komunálních volbách se programy vždy úzce zaměřují na danou situaci a nelze je slučovat s volbami parlamentními.

I kdyby se stalo, že by se v komunálních volbách vytvořily koalice zcela odlišné od té vládní, podle Němcové by to nebyla nová situace. „Byla by to situace, kterou jsme už zažili a téměř po každých komunálních volbách se na některých, třeba i větších radnicích utvářejí koalice jiné, než jsou vládní,“ připomněla místopředsedkyně ODS.

Pokud jsou to podle ní koalice, které mají určitou vnitřní logiku, tak to nemá dopad na fungování koalice vládní. „Pokud by to byla koalice divoká, tak by to určitě nejprve řešilo vedení ODS a snažili bychom se s našimi kolegy mluvit tak, aby toto riziko nepodstupovali ani oni a aby tomuto riziku nevystavovali ani nás,“ uzavřela Němcová.

Martin Veselovský, Václava Marešová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme