Pohozené nádoby zřejmě obsahovaly rtuť

Šestnáct nádob s podezřelou látkou volně leželo v České Těšíně. Likvidovali je hasiči. Policie zatím nemůže vyloučit, zda nejde o stříbrnou rtuť, která je velmi nebezpečná a toxická. Přesný obsah nádob určí experti. Podle dosavadních informací se láhve našly zčásti na cestě a na trávníku, k zamoření okolí ale zřejmě nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči na místě | Foto: Drahoslav Ramík

Pokud by se prokázalo, že v nádobách je skutečně jedovatá a volně nedostupná látka, je možné odhadovat, že unikla z firmy, která ji používá při výrobě. Řekla to karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. "Policie zahájila šetření ve věci ohrožení životního prostředí, kdy hrozí odnětí svobody v délce jednoho roku, peněžitý trest nebo zákaz činnosti."

V Žukově se zpráva o nálezu roznesla okamžitě. Svědků ale moc není, protože hasiči a policisté láhve rychle odvezli na expertizu. Na výsledek pátrání čeká také radnice v Českém Těšíně. Podle Jiřiny Šurmanové z oddělení životního prostředí se postupuje standardní cestou. "Napíši zápis a přepošlu to na Českou inspekci životního prostředí."

Rtuť poškozuje strukturu bílkovin v buňkách. Je nebezpečná i po kontaktu s kůží. Definitivní posouzení má ale v rukou policie.

Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme