Pohřeb Jiřího Schamse doprovodil přelet gripenů i čestná salva

Rodina, přátelé, kolegové i nejvyšší zástupci české armády se dnes naposledy rozloučili s válečným veteránem Jiřím „Regim“ Schamsem. Ten zemřel po dlouhé nemoci minulý týden. Regiho vážně zranil talibanský útočník v Afghánistánu v roce 2008. S následky Schams bojoval, a i když byl na vozíku, jednou se chtěl znovu postavit na nohy. Nakonec podlehl nevyléčitelné nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohřeb válečného veterána Jiřího Schamse, který se konal ve strašnickém krematoriu v Praze | Zdroj: ČTK

Pár minut před polednem se desítky očí v pražských Strašnicích zvedly k nebi, kde prolétaly dvě stíhačky gripen a pár bitevních vrtulníků. Tak začalo poslední rozloučení s válečným veteránem Jiřím „Regim“ Schamsem.

Podle Eduarda Stehlíka z ministerstva obrany se jednou přezdívka Regi dostane do učebnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohřbu Jiřího Schamse přihlížela i redaktorka ČRo Eliška Malínská

„My jsme se loučili s vojákem, který jednou, a já jsem o tom pevně přesvědčený, bude v čítankách. Je příkladem pro celou řadu jiných lidí, nejenom pro vojáky, ale i pro civilisty, protože je to příklad nezlomnosti a obrovské lásky k téhle zemi a zároveň obrovského nasazení na všech frontách,“ poznamenal Stehlík.

Na pohřbu promluvil bývalý vojenský kaplan nebo zahrála Ústřední hudba Armády České republiky. A z reproduktoru zazněly i Regiho oblíbené písně, třeba Krylova Morituri te salutant v podání Daniela Landy.

Po celou dobu stála před obřadní síní čestná stráž. Ta na závěr vypálila na počest veterána tři salvy.

Na pohřbu byli i nejvyšší představitelé české armády, třeba náčelník generálního štábu Petr Pavel. A nechyběl ani ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Pohřeb válečného veterána Jiřího Schamse v Praze Strašnicích. Přihlížel mu i náčelník Generálního štábu Petr Pavel nebo ministr obrany Martin Stropnický | Foto: ČTK

„Byl to voják, který byl nesmírně náročný sám k sobě, zachovával naprosto dokonalou životosprávu, až jako puntičkář byl i co se týče třeba výstroje, a je paradox, že potom třeba i při tomhle způsobu života zemřel na tu nemoc, na kterou zemřel, ale to je osud,“ podotkl Stropnický.

Podle jednoho z Schamsových kolegů, kapitána Tomáše Procházky, byl pohřeb důstojný. Dodal, že takhle nějak by si to sám válečný veterán představoval.

„Co se týká vojenství a kamarádství, tak byl vzor nejenom pro mě, ale pro spoustu dalších lidí,“ uvedl Procházka na adresu Schamse, s nímž se znal od roku 2003.

Jméno Regi je i v názvu jediného nadačního fondu pro válečné veterány v České republice „Regi Base“. Fond založili právě někteří přátelé a kolegové Jiřího Schamse.

Pohřeb válečného veterána Jiřího Schamse v Praze Strašnicích | Foto: ČTK

Eliška Malínská, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme