Pohřeb s vojenskými poctami. S kynologem, který padl v Afghánistánu, se přišly rozloučit stovky lidí

Pohřeb kynologa Tomáše Procházky, jenž zahynul v Afghánistánu, provázely vojenské pocty. | Foto: Tomáš Binter | Zdroj: ČTK

Poslední sbohem přišly v Prachaticích dát štábnímu praporčíkovi Tomáši Procházkovi stovky lidí. Dvaačtyřicetiletý vojenský kynolog zahynul koncem října na misi v Afghánistánu. Poslední rozloučení s vojenskými poctami v poledne začalo na hřbitově v Prachaticích, odkud Procházka pocházel.

Prachatice (Aktualizováno: 14:57 7. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil.

Zemřel na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Dalšího českého vojáka zabil člen afghánských bezpečnostních sil, oznámilo NATO

Číst článek

Procházka byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka posmrtně. Ministr obrany Lubomír Metnar mu rovněž udělil Kříž obrany státu. Toto vyznamenání dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo za to, že se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Procházka žil s rodinou v Hrádku nad Nisou. Narodil se v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsaly charitativní sbírku. Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Podívejte se, jak se s padlým kolegou loučili v Afghánistánu:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme