Pohyb českých pracovníků za prací do Rakouska stále s překážkami

Češi zatím nebudou mít možnost vycestovat volně za prací do Rakouska - rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes v Praze po jednání s premiérem Stanislavem Grossem uvedl, že jeho vláda zatím neuvažuje o zrušení přechodného období na omezení volného pohybu pracovních sil v Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

W. Schüssel a V. Klaus

W. Schüssel a V. Klaus | Foto: Michal Krumphanzl

"Pokud jde o otázku volného pohybu, jak známo, já jsem původním povoláním ekonom, můj přístup je takovým, že jsme do České republiky investovali 4 a 5 miliard euro, vytváříme zde pracovní místa. Domnívám se, že tato cesta je schůdnější, rozumnější a smysluplnější pro Česko, protože neodlákáme ze země ty nejlepší odborníky."

Na rozdíl od Británie nebo Irska si Rakousko stejně jako další země vymohlo 7leté přechodné období na omezení volného pohybu pracovních sil. V Rakousku je to citlivá otázka a a kancléř Schüssel by mohl u veřejnosti jen tratit na popularitě, pokud by sám dobrovolně úplnému otevření pracovního trhu navrhoval. Český premiér Stanislav Gross v této souvislosti ocenil, že by už brzy mělo dojít k ratifikaci smlouvy, která alespoň usnadní dojíždění takzvaných "pendlerů" za prací do Rakouska.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme