Pojar: ČR nemá jistotu, že bude hrát první ligu v protiraketové obraně

Místo protiraketového štítu, původně plánovaného v Česku a Polsku, rozmístí Spojené státy v Evropě lodě s protiraketovým systémem Aegis. Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese je výhodou nové strategie s mobilními antiraketami SM-3 její pružnost a možnost rychleji reagovat na případné bezpečnostní hrozby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Americký ministr obrany Robert Gates bude dnes ve Washingtonu jednat se svým českým protějškem Martinem Bartákem mimo jiné i o naplňování smluv o vojenské a vědecké spolupráci, které ČR a USA v souvislosti s původně plánovanou výstavbou radaru podepsaly.

Už ve čtvrtek Gates potvrdil, že Spojené státy počítají s Evropou ve svých dalších protiraketových plánech. Upozornil také, že konec projektu protiraketového štítu v Česku a Polsku neznamená konec ochrany evropských spojenců.

Upozornil také, že konec projektu protiraketového štítu v Česku a Polsku neznamená konec ochrany evropských spojenců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co rozhodnutím nepostavit radar Česká republika ztratila? Jak bez radaru zajistíme naši bezpečnost? Nejen na tyto otázky odpovídal na Rádiu Česko náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

"Ti, kteří říkají, že jsme protiraketovou obranu v Evropě hodili do koše, nepochopili nebo si špatně vyložili to, co děláme. Doufám, že tenhle nový přístup poskytne lepší protiraketovou ochranu pro naše evropské spojence a pro Spojené státy, než ten, který jsem doporučil před třemi lety. Je více adaptivní ke stále se měnícím hrozbám a využívá výhody nových technologií, které mají Spojené státy k dispozici," uvedl Gates.

Podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara Česká republika ztratila jistotu, že bude hrát první ligu v otázce nové protiraketové obrany.

"Už se nebude jednat o jeden radar, ale desítky radarů a senzorů. Bude to daleko víc platit Evropa, nikoliv jenom Spojené státy. Nicméně Česká republika se v té první lize může ještě nějak udržet. Bude to záležet na nás, jak moc budeme chtít. A také na USA, nakolik dodrží své sliby," uvedl Pojar pro Rádio Česko.

Spojené státy tvrdí, že chtějí spolupráci s ČR prohloubit. "Teď je na USA, aby ukázaly, že to myslí vážně. Že to privilegované partnerství o kterém hovoří skutečně platí a že se část toho systému bude vyvíjet a vyrábět i v České republice," uvedl Pojar.

"My jsme v tuto chvíli vydali několik konkrétních požadavků toho, co má běžet a má pokračovat. Zároveň pracujeme na určitých nápadech, jakým způsobem se chceme dále do celého systému zapojit," dodal.

Pentagon zdůvodnil rozhodnutí americké vlády ustoupit od výstavby protiraketového deštníku ve střední Evropě tím, že íránské rakety dlouhého doletu neznamenají takové nebezpečí, jak se dříve odhadovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském zbrojním programu hovořil na Rádiu Česko Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Původně měla vzniknout v Česku radarová základna a v Polsku protiraketová sila. Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu. Nová strategie by měla čelit střelám krátkého a středního doletu.

"Osobně hodnotím čtvrteční vývody ministra Gatese a dalších představitelů jako dosti překvapivé a svým způsobem banální. Írán ve svých aktivitách stále pokračuje. Pokud hovoří americká strana o tom, že nová architektura bude v polovině příštího desetiletí adekvátní odpovědí na situaci, která může panovat, řekl bych, že je to velmi optimistický předpoklad. Ta byla ideální odpovědí na stav íránského programu dnes," řekl Rádiu Česko Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme