Pojem bohatství znamená pro Čechy peníze a zdraví

Bohatství jsou pro lidi v Česku hlavně peníze a zdraví. Na obou kategoriích se shodla více než čtvrtina dospělých respondentů v průzkumu, který si společnost Sazka nechala vypracovat od firmy GfK Czech. Z výzkumu také vyplývá, že Češi moc nevěří, že k bohatství lze přijít prací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v dlaních

Peníze v dlaních | Foto: Eva Davidová

28 procent oslovených na prvním místě uvedlo peníze, ale téměř stejný počet, 27 procent, řeklo zdraví. Ale nejen to - patří k tomu také rodina, přátelé, mezilidské a sousedské vztahy nebo vzdělání, tedy nehmotné statky. Třetí skupinou, kterou respondenti spontánně uvádějí, jsou doplňkové věci typu auta, motorky a podobně.

Výraznější rozdíl v pohledu na bohatství je mezi ženami a muži. Naprostá většina mužů se podle průzkumu soustřeďuje na hmotné věci - peníze, majetek a věci, které s tím souvisí a jsou od toho odvezeny.

"Pro většinu mužů je prostě součástí majetku, jako status majetku, podstatné auto, motocykl. A na dalších místech je to bydlení, cestování. Tedy věci, které se dají pořídit za peníze, jsou primárně odvozeny od hmotných statků," přiblížil ředitel společnosti GfK Czech Ondřej Tomas.

Odlišný pohled na bohatství je dán také věkem a mírou dosaženého vzdělání. Člověk mladší nebo s horším vzděláním v průměru preferuje hmotné statky.

Rozdíly jsou dány také teritoriálně. Specifická je v tomto směru Praha, kde platí, že zdraví je vnímáno stejně silně jako majetek a peníze. Tím se vymyká oproti zbytku republiky, kde je vždy dominantní jedna z kategorií.

"Ve středních a západních Čechách jsou to jednoznačně peníze a majetek. V jižních Čechách a na severní Moravě významně skóruje zdraví. Jsou to jediné dva regiony, kde se peníze a majetek neumístily na prvním místě. Naopak tady skórují velmi vysoko nehmotné kategorie - zdraví, rodina přátelé, vzdělání a volný čas," uvedl Tomas.

Češi moc nevěří, že k bohatství lze přijít prací

Podle průzkumu Češi moc nevěří tomu, že velké bohatství lze získat prací. Spíš vydělat než vyhrát 100 tisíc korun je možné podle sedmi lidí z deseti. Avšak u částky 300 tisíc korun už je pohled na možnost vydělat peníze a vyhrát srovnatelný. Od vyšších částek je pak pravděpodobnější peníze vyhrát, než si je vydělat.

Češi také věří, že zbohatnou spíše díky vnějším vlivům a náhodě než vlastní práci. Sázky a loterie považují za reálný a možný způsob zbohatnutí dvě třetiny populace.

"Dvacet procent respondentů je dokonce uvádí jako zdroj velkého bohatství na prvním místě. Je to poměrně vysoké číslo. Víc lidí zmínilo jako zdroj bohatství pouze dědictví - 66 procent respondentů," přiblížil mluvčí společnosti Sazka Zdeněk Zikmund.

Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme