Pojištění bankovních vkladů v Česku se zvýší

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu bankovního zákona, kterou vláda a zákonodárci reagují na důsledky světové finanční krize. Nově tak budou pojištěny vklady až do částky 50 tisíc eur - tedy asi milion a čtvrt korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klienti u přepážky

klienti u přepážky | Foto: Archiv ČRo

Dosud je tento limit poloviční. Novela počítá také s tím, že nově bude pojištěn celý vklad, zatímco nyní je to jen z 90 procent. Náhrady by v případě pádu banky jejím klientům vyplatil Fond pojištění vkladů, do kterého finanční ústavy přispívají.Novela, kterou sněmovna i Senát projednaly ve zrychleném řízení, začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Premiér Mirek Topolánek na konci listopadu v Senátu při schvalování vládní novely zákona o vyšším pojištění bankovních vkladů řekl, že mezi opatření, kterými chce vláda čelit důsledkům světové finanční krize, patří posílení pružnosti pracovního trhu a zvyšování exportní schopnosti českých firem.

Česko podle něj sice první vlnu finanční krize přežilo ve zdraví, nebude ale ušetřeno sekundárního vlivu na ekonomiku, tedy jejího očekávaného ochlazení, ke kterému se přidají dopady recese některých evropských zemí.

České domácnosti měly na konci loňského roku podle ministerstva financí v bankách uloženo víc než jeden bilion korun. Rakousko a Německo se už zaručilo za všechny vklady a stoprocentně. I Slovensko chce zavést neomezenou a stoprocentní záruku za vklady.

Evropská komise v první polovině října překvapivě navrhla postupně zvýšit minimální záruku pro bankovní vklady drobných střadatelů na 100.000 eur, což je zhruba 2,5 milionu korun. Po přechodné období by měla být minimální záruka 50.000 eur. Cílem opatření je podle komise posílit ochranu střadatelů a zvýšit jejich důvěru ve finanční záchranou síť.

Podle návrhu novely směrnice se má zároveň zkrátit lhůta pro výplatu vkladů v případě krachu banky ze tří měsíců na tři dny. Návrh nyní musí posoudit Evropský parlament a členské státy.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme