Pojišťovnám, které nedají peníze na platy lékařů, hrozí žaloby

Nemocnice ještě nedostaly od zdravotních pojišťoven peníze na zvýšení platů lékařů. Vyšší mzdy jim ale garantuje memorandum, které podepsaly odbory s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Ten o napjaté situaci jednal s nemocnicemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Heger jedná s lékaři

Ministr Heger jedná s lékaři | Foto: Filip Jandourek

Žádná pojišťovna ještě peníze na platy neposlala, potvrdila na jednání s ministrem Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení, kde jsou problémy nejpalčivější.

Většina nemocnic tak musela sáhnout do rezerv, aby vyšší platy lékařům za březen vyplatila. Některé, třeba ve Zlíně nebo v Písku, to ale neudělaly. Také ředitel vsetínské nemocnice Martin Metelka Radiožurnálu řekl, že doktoři zatím peníze nedostali, a že si nemůže dovolit dát za březen na 700 tisíc korun z rezerv.

Spory by mohly skončit až žalobami na zdravotní pojišťovny. Pacientů se to prý nedotkne. Podle ministra Hegera si nemocnice musí s pojišťovnami peníze vyjednat. Zdravotnická zařízení by sice podpořil, ale tak daleko to podle něj nedojde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Söhlich mluví o dohodách s pojišťovnami v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„My máme možnost vyvolat správní řízení, ale doufáme, že se nějak dohodneme. Já myslím, že ta úhradová vyhláška je jasná, že dává nějaké nepodkročitelné minimum, co by pojišťovny měly, a doufám, že si to vysvětlíme,“ řekl Leoš Heger.

Nemocnice se chtějí domáhat financí od pojišťoven žalobami. Pod dnešním sněmu Asociace českých a moravských nemocnic to potvrdil šéf této organizace Eduard Söhlich.

„Doporučujeme zdravotnickým zařízením fakturovat i nadále tyto finanční prostředky a v případě, že nedojde ke shodě, tak samozřejmě budou zdravotnická zařízení tyto finanční požadavky vyžadovat soudní cestou,“ řekl.

Doplnil, že důvodem neuhrazení prostředků nemocnicím je u některých pojišťoven administrativně-technické zpoždění plateb, jiné pojišťovny se však prý vyjádřily, že se ustanovením vyhlášky nebudou řídit, což je pro asociaci nemocnic neakceptovatelné.

Některé pojišťovny už zaplatily

Peníze na vyšší úhrady lékařům ale podle jeho slov už některé pojišťovny uhradily, například Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se dušuje, že zaplatí udělá do konce dubna. Potvrdil to náměstek ředitele pro zdravotní péči Jiří Bek.

„Je to zahrnuto do standardní platby zdravotnickým zařízením, kterou teď obdrží za finance k březnu. Čili v březnové platbě budou mít zahrnuty i úhrady, které vyplývají z memoranda,“ uvedl.

Nemocnice by jinak začaly podávat žaloby zhruba v polovině května. Ministr zdravotnictví Leoš Heger doufá, že je to krajní varianta.

„Pojišťovny jsou svébytné subjekty, které my opravdu nemůžeme řídit jinak než v krajní nouzi vyhlášením nucené správy, ale to se na tuhle situaci samozřejmě nevztahuje. To se vztahuje na hospodaření pojišťoven, takže jediná cesta by byla soudní žaloba ze strany nemocnic, jak by se to dalo vynucovat. Ale samozřejmě nikdo si ji nepřeje, protože to je, jak známo, cesta velmi dlouhá,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel Radiožurnálu řekl, kde lékaři přidáno nedostali. Podle jeho slov se jedná o nemocnice Mělník, Písek, Zlín, Vsetín a Uherské Hradiště.

Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme