Pojišťovny by měly zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi. Návrh schválí vláda

Zdravotní pojišťovny budou pod přísnějším dohledem státu. Na návrh ministerstva zdravotnictví totiž vláda nejspíš schválí novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zavádí povinnost zveřejňovat na internetu smlouvy s lékaři i nemocnicemi a poskytovat data státu. Má to zprůhlednit pohyb peněz v rezortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Filip Jandourek

Smlouvy zatím zveřejnila jen největší z pojišťoven, Všeobecná zdravotní pojišťovna. Řada dalších se bojí nesouhlasu nemocnic a lékařů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to však chce nařídit zákonem.

„Myslíme si, že pro všechny bude jistější a přehlednější, když dojde ke změně zákona. To, co teď VZP dělá na základě své iniciativy a svých rozborů, všem pojišťovnám zákon jednoznačně nařídí a nebude z toho uhnutí,“ uvedl před časem ministr Němeček.

Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich ale říká, že změna nebude zásadní. „Smlouva obsahuje spousty různých ukazatelů, ale jeden jediný, který se tam opravdu nikdo nedočte, to je, kolik vlastě dostane nemocnice po více jak 18 měsících zaplaceno. To se složitě počítá právě až po skončení toho úhradového období,“ upozornil Friedrich.

Ministerstvo zdravotnictví chce také pojišťovnám zakázat nabírat klienty přes cizí firmy. Má to zabránit nekalým praktikám, kdy náboráři lidem tvrdí, že jejich pojišťovna krachuje a měli by přejít jinam, nebo je dokonce přehlásí bez jejich vědomí.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme