Pojišťovny by mohly začít proplácet i operace kombinovaných očních vad

Operace některých těžkých očních vad by pacientům už příští rok mohly proplácet pojišťovny. Dnes mají lidé nárok na operaci šedého zákalu v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Když ale potřebují odstranit i astigmatismus, platí si zákrok sami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidské oko, zelený zákal, šedý zákal

lidské oko, zelený zákal, šedý zákal | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Vznik šedého zákalu nejčastěji souvisí se stárnutím, ale také může být důsledkem cukrovky, kouření nebo působení ultrafialového záření.

Šedý zákal se dá operovat. Lékaři jednoduše vymění zakalenou čočku za umělou. Během zákroku můžou také odstranit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Lékaři by stejně tak zvládli i astigmatismus.

„To je vrozená vada. Rohovka je naprosto průhledná, ale zdeformovaná,“ vysvětluje profesor Pavel Kuchynka, přednosta oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pojišťovny by od roku 2017 mohly proplácet operace kombinovaných očních vad

Operaci šedého zákalu platí pojišťovna, v případě šedého zákalu v kombinaci s astigmatismem už tomu tak není.

„Pokud pacient chce torickou nitrooční čočku, musí si zaplatit ji i operaci šedého zákalu, což vyjde zhruba na dvacet tisíc korun,“ vysvětluje primář Pavel Studený z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Současná legislativa totiž pouhé doplatky, třeba právě na nitrooční čočky napravující astigmatismus, neumožňuje. Česká společnost refrakční a kataraktové chirurgie to chce změnit.

Ministerstvo návrh projedná

Pacienti s šedým zákalem, kteří současně trpí astigmatismem od dvou dioptrií výše, by měli dostat torickou čočku, kterou zaplatí pojišťovny. Odborníci už s návrhem oslovili ministerstvo zdravotnictví, které v zásadě není proti.

„Návrh bude projednán tento měsíc v pracovní skupině a v případě, že na zavedení výkonu bude konsenzus, tak je možné jeho zařazení zhruba od 1. ledna 2017,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

V současnosti lékařům tento postup předpisy neumožňují. „Budete vidět stejně jako pacienti, kteří byli operováni před dvaceti lety, byť dneska máme technologie a možnosti o dvacet let dál. Budete nosit brýle se všemi omezeními. Při pohledu stranou zkreslení značně narůstá, můžete mít problémy při chůzi po schodech,“ dodává oční specialista Martin Choleva.

Ústav zdravotnických informací a statistiky v roce 2013 zaznamenal 363 tisíc pacientů léčených na šedý zákal.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme