Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody

Škody způsobené záplavami přesáhnou minimálně miliardu korun. Podle odhadu pojišťoven přitom jen škody domácností půjdou celkem do stovek milionů korun. Nyní vyplavení lidé odklízí následky povodně a čekají, až ustoupí voda. Aby peníze dostali, je třeba dodržet určitá pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid po povodni | Zdroj: ČTK

Škodu, způsobenou řádícím živlem, je třeba zdokumentovat. Například vyfotografovat. Uklízet a opravovat škody potom mohou lidé ještě před příjezdem pracovníka pojišťovny.

Věci podléhající zkáze, jako jsou třeba potraviny, mohou vyhodit nebo zlikvidovat. Ale určitě ne cennější věci, zdůrazňuje mluvčí ČSOB pojišťovny Tomáš Hejda.

"Dobré je movitější majetek, televize, nábytek, který je poškozen, nevyhazovat, aby technik měl možnost si poškození prohlédnout," uvedl mluvčí.

Velké škody mají podnikatelé, například majitelé obchodů. Jak říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích, od nich bude pojišťovna potřebovat kvalitní dokumentaci a účetní evidenci poškozených věcí a zásob.

"To znamená inventární soupisy s vyznačením zasažených věcí, s cenami, stářím a odhadem poškození a také účetní stavy majetku, to se týká zásob, movitého i nemovitého majetku, z doby pokud možno bezprostředně před vznikem škody," upřesnil Vích.

Škody na polích budou hrazeny ze zemědělského pojištění. Ale lidé hlásí také úhyn slepic, husí, koz a dalších domácích zvířat. Ten může být hrazen z pojištění domácnosti. Pokud někdo přišel o pojistné smlouvy, nevadí. Stačí rodné číslo a pojišťovna jeho smlouvy dohledá.

Zaměstnanci pojišťoven budou pracovat i o víkendu. Dokonce jsou připraveni poskytovat zálohy v hotovosti. Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek ale upozorňuje: "Bude-li chtít klient vyplatit zálohu ještě před likvidací pojistné události, je třeba, aby to sdělil mobilnímu technikovi, který k němu přijde udělat prohlídku."

A ještě jedna podstatná informace: Česká spořitelna na svých pobočkách vyměňuje bankovky poničené povodněmi. Bankovky musí být možné spočítat a rozeznat, o jakou hodnotu jde.

Přečtěte si také:
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme