Pojišťovny platí za zemřelé dárce orgánů. Počet transplantací se loni zvýšil

Pacienti čekající na transplantaci mají od minulého roku větší šanci na operaci. Pojišťovny začaly nemocnicím vyplácet příspěvek na pokrytí nákladů na péči o zemřelé dárce. Do ledna minulého roku totiž musela zdravotnická zařízení tuto péči hradit ze svého rozpočtu. Nyní dostávají 10 tisíc korun za každý orgán, který skutečně zachrání život. Od té doby co příspěvek platí, se podle ředitelů nemocnic skutečně zvyšuje počet transplantací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Foto: IKEM

Ředitel pražského Institutu Klinické a Experimentální Medicíny Aleš Herman říká, že loni v IKEMu transplantovali orgány od 139 zemřelých pacientů z celé republiky. To je podle něj historicky nejvyšší číslo za dobu fungování institutu.

Úspěch je podmíněn tím, že se loni zvedl počet dárcovských nemocnic, které se pro IKEM a další transplantační centra v republice starají o takzvané zemřelé potenciální dárce, což není jednoduché. „Nemocnice, která vám dárce nabídne, se o něj předtím musí pořád starat. Někdo se tomu člověku musí věnovat. V tuto chvíli je sice ze zákona mrtev, ale jeho tělo funguje,“ popisuje Herman.

Nemocnice do roku 2016 nedostávaly za tuto péči žádné peníze navíc. Od ledna minulého roku platí zdravotní pojišťovny peníze, které by měly aspoň částečně pokrýt provoz a péči o zemřelé dárce.

Celý postup je ale dost složitá. Nemocnice, ve které je člověk po mozkové smrti nebo ve vzácných případech po zástavě srdce, musí zavolat do transplantačního centra. Když koordinátoři najdou shodu, lékaři odeberou orgány a zavolají pacientům z čekací listiny na transplantaci. Až když jsou orgány úspěšně transplantovány, vyplatí pojišťovna dárcovské nemocnici deset tisíc korun za každý orgán.

„Každý z nás je potenciální dárce orgánů. Pokud se aktivně nevymezí, že nechce poskytnout orgány, tak se s každým počítá jako potenciálním dárcem. Druhý zákon sice je, že se nehledí na souhlas příbuzných, ve skutečnosti se ale vždy hledí a snažíme se získat souhlas příbuzných. Je-li tam dítě, o kterém víme, že za měsíc zemře, tak se nám stalo, že jsme to překročili,“ přibližuje Herman.

V Česku se nejvíce transplantují ledviny

Peníze nemocnicím platí pojišťovna zemřelého dárce. Každá má svůj systém. Třeba zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra eviduje loni 56 takových transplantací, dohromady tedy vyplatí nemocnicím přes půl milionu korun. Peníze ale bude posílat až letos v létě. Všeobecná zdravotní pojišťovna už peníze rozdělila.

„VZP v loňském roce vyplatila nemocnicím celkem 3 950 000 korun. Částka 10 tisíc korun je stejná za každý orgán,“ doplňuje mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Prvotní záměr byl, aby ředitelé nemocnic peníze využili hlavně pro oddělení, kde o potenciální zemřelé dárce pečují. Každé zařízení s nimi ale nakonec nakládá jinak. Třeba nemocnice v Českých Budějovicích dá finance do nových investic.

„Částka, kterou jsme formou úhradové vyhlášky za tuto péči získali, činila 460 tisíc korun. Tyto peníze nejdou na speciální účely, financuje se z nich zdravotní péče a potřebné investice,“ potvrzuje mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Loňský rok byl i s podporou od zdravotních pojišťoven rekordní co se týče transplantací orgánů od zemřelých dárců. „Počet dárců znovu stoupl na 262, tím pádem jsme znovu povýšili transplantační čísla,“ konstatuje Miloš Adamec, ředitel koordinačního střediska transplantací.

V Česku se nejvíce transplantují ledviny. Stoupá i počet transplantací plic, třeba v pražské fakultní nemocnici Motol mají za sebou letos už jedenáct úspěšných operací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru