Pojišťovny podle Lidových novin připravují registr špatných řidičů

Také systém povinného ručení přeje podvodníkům. Pojišťovny proto plánují, že vytvoří jakýsi registr špatných řidičů, informují Lidové noviny. Mladá fronta Dnes a Právo míní, že ex-ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové se zřejmě zavřela cesta zpět do velké politiky. Hospodářském noviny zjistily, že banky a splátkové firmy chtějí dostat do peněženek Čechů víc kreditních karet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Podle Lidových novin pojišťovnám už došla trpělivost s "vynalézavostí" českých řidičů. Motoristé totiž přišli na způsob, jak obelstít systém malusů a bonusů, který vyplývá z povinného ručení u jejich vozidla. Když způsobí dopravní nehodu a další rok by tak měli zaplatit víc peněz, jednoduše změní pojišťovnu. Problém takzvané "malusové turistiky" začaly pojišťovny řešit spolu s Českou kanceláří pojistitelů a připravily projekt, který tomu má zabránit.

Jde o databázi škod v pojištění motorových vozidel - tedy jakýsi registr špatných řidičů. Měl by začít fungovat v průběhu příštího roku. Pojišťovny se shodují v tom, že takový systém je potřebný. Jinak je totiž celý systém malusů i bonusů nespravedlivý, dodávají Lidové noviny.

Zavedení horního limitu vyměřovacího základu pro placení zdravotního a sociálního pojištění je v ohrožení. Kvůli spolupráci sociálních demokratů a komunistů vznikl v této otázce zmatek a není jasné, v jaké formě a zda toto opatření projde. Píšou to dnešní Lidové noviny. Podle vládního návrhu mělo být zavedení stropu součástí zákona, který má změnit systém nemocenské. Kabinet počítal s tím, že by byl od roku 2007 stanoven horní limit na pětinásobku a později čtyř- a trojnásobku průměrného platu. Minulý týden se však komunisté ve sněmovním výboru pro sociální politiku a zdravotnictví spojili se sociálními demokraty.

Zákon o nemocenské sice podpořili, ale zavedení stropu společně zamítli. "Jsme pro zrušení jakéhokoli stropu. Nevidíme důvod, proč ti, kteří si to mohou dovolit, by měli být zvýhodňováni," citují Lidové noviny místopředsedu výboru Miroslava Opálku. Ministr práce Zdeněk Škromach považuje za nešťastné, že je stanovení stropu přidáno k zákonu o nemocenské. Kdyby ČSSD neudělala ústupek komunistům, výbor by neschválil návrh zákona o nemocenské.

Bývalé ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové se zřejmě zavřela cesta zpět do velké politiky. Jak informují Mladá fronta Dnes a Právo, boj o místo jedničky na volební kandidátce ČSSD totiž Emmerová v sobotu prohrála v okresech Plzeň-město a Plzeň-jih. V Plzni ji porazil předseda krajské organizace Václav Šlajs, v okrese Plzeň-jih podlehla Lukáši Karkošovi.

Po krajské konferenci sociální demokracie plánované na prosinec se proto nemůže dostat na volitelné místo, uvádí Mladá fronta Dnes. "Já se uživím. O svou existenci strach nemám, ale svými znalostmi a zkušenostmi jsem chtěla ještě straně prospět," komentovala výsledky primárek Milada Emmerová.

Nejmladší náměstek ministra financí - dvaatřicetiletý Tomáš Prouza - se stane českým "panem euro", zjistila Mladá fronta Dnes. Znamená to, že v listopadu bude jmenován národním koordinátorem pro přípravu České republiky na přijetí eura. Prouzovo vyjádření se deníku nepodařilo získat, protože byl s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou na služební cestě v Chile.

Z dřívějšího Sobotkova vyjádření vyplývá, že Prouza začne na euru pracovat po vánočních svátcích, kdy vznikne celá skupina, která bude plánovat praktické kroky nutné k přijetí evropské měny. Prouza bude mít za úkol připravit plán, jak dostat euro do obchodů a bank, jak dlouho se budou souběžně používat koruny, nebo jak dlouho se budou uvádět dvojí ceny v obchodech.

Banky a splátkové firmy odstartovaly marketingové kampaně, kterými chtějí dostat do peněženek Čechů víc kreditních karet, všímají si Hospodářské noviny. Úvěrové karty teď firmy dávají prakticky na počkání, odpouštějí lidem vstupní poplatky a přidávají jim další bonusy, včetně prodloužení nulových úroků.

Obliba kreditních karet v Česku výrazně vzrostla. Banky potvrzují, že počet jejich majitelů se proti loňsku zvýšil o mnoho desítek procent a dynamika tohoto trhu je na špici bankovních produktů. Celkem tuzemské banky podle informací Hospodářských novin vydaly už přes půl miliónu kreditních karet.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme