Pojišťovny se částečně dohodly s premiérem na úsporných opatřeních

Jiřímu Paroubkovi se povedlo alespoň částečně uklidnit rozbouřenou situaci ve zdravotnictví. Jméno nového ministra sice stále ještě neznáme, premiér se ale z velké části dokázal dohodnout s pojišťovnami a ministerstvem na tom, kde a jak by se mělo v příštím roce šetřit. Náklady na zdravotní péči by rozhodně neměly být vyšší než letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Dokončit je potřeba dvě klíčové věci. Přesný seznam výkonů a také mzdových indexů, tedy jednoduše řečeno ocenění práce lékařů v příštím roce. "Tyto věci zatím zůstávají otevřeny. S tím, že se na nich bude v nejbližších dnech intenzivně pracovat," vyjádřil se Paroubek. Dohodu slibuje premiér Jiří Paroubek do konce příštího týdne.

I tak už šéf České lékařské komory David Rath zdravotnickým zařízením po vyjednávání na úřadu vlády vzkázal, že peněz v příštím roce bude o něco málo více než letos. "Nad dvě procenta. Zde je psáno, že ta výše by měla být kolem dvou celých dvou procent," citoval Rath dohodu.

Šetřit budou muset pojišťovny. Hlavně největší Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má alespoň o týden snížit dosavadní až příliš vysoké zpoždění plateb lékařům. Zmírnit se má i růst nákladů, které pojišťovny platí za léky.

"Není to tak, že bude méně peněz, ale náklady na léky neporostou takovým procentem, jakým rostly teď," popisuje šéfka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Otázka zdravotních pojišťoven se v úterý řešila i na půdě Poslanecké sněmovny. Stát možná bude mít větší vliv na jmenování a odvolávání ředitelů zdravotních pojišťoven. I s tím počítá vládní návrh novely, který projednají poslanci dále ve výborech. Osud a podoba normy je ale nejasná. Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová ve vládě minulý týden skončila a je možné, že její nástupce bude mít o znění zákonů jiné představy.

Předloha počítá například s tím, že v měsíci, kdy novela nabude účinnosti, skončí ve funkci nynější ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny. Novelu navrhovala zamítnout poslankyně ODS Lucie Talmanová. Kritizuje to, že norma umožní ministerstvu zdravotnictví prostřednictvím vyhlášek přímý vliv na výši úhrady zdravotní péče hrazené z veřejného pojištění v případě takzvané nedohody.

"Tato pravomoc ministerstva zdravotnictví byla mnohokráte zpochybňovaná. Stala se například předmětem stížnosti senátorů k ústavnímu soudu a z praxe víme, že právě vyhlášky způsobily v minulých letech destabilizaci ekonomické rovnováhy zdravotního pojištění," řekla Českému rozhlasu Talmanová.

Milada Richterová, Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme