Pojišťovny podepsaly smlouvu o nákupu testů pro seniory. ‚Testy budou dodány,‘ uvedl Blatný

Zdravotní pojišťovny podepsaly s firmou Avenier smlouvu o nákupu antigenních testů k plošnému testování na koronavirus v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních. Na twitteru ministerstva zdravotnictví o tom v sobotu informoval ministr Jan Blatný (za ANO). V pátek připustil, že se začátek nařízeného testování všude nestihne do pondělí 9. listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | Zdroj: Facebook Fakultní nemocnice Brno

„Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány,“ uvedl Blatný.

Testy odhalily v říčanském domově pro seniory 92 nakažených pacientů. Pozitivních je i 30 zaměstnanců

Číst článek

Právě smlouva se zdravotními pojišťovnami chyběla k tomu, aby se mohlo s testováním začít. „Situace se prodlužuje, protože ani v nouzovém stavu nelze postupovat mimo právní rámec,“ řekl v pátek Blatný.

Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně testy nakoupit. Dva miliony antigenních testů od firmy Abott byly připravené ve skladech. Společnost Avenier by je nyní měla v nejkratší době rozvézt.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat co pět dnů. Půjde asi o 80 tisíc až 100 tisíc klientů a zhruba stejný počet personálu. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují na to, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízeních. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Jan Blatný: Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány.

12:42 – 07. 11. 2020

3 45

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme