Pojišťovny začnou proplácet lékařům očkování seniorů proti pneumokokům

Zdravotní pojišťovny od zítřka začnou proplácet lékařům očkování seniorů proti pneumokokům. Dohodli se na tom zástupci pojišťoven na ministerstvu zdravotnictví. Od září totiž mají senioři na toto očkování ze zákona nárok. Lékaři odmítali důchodce očkovat, protože nevěděli, jak mají vakcínu vykázat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Zdravotní pojišťovny čekaly na to, až Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stanoví cenu jedné očkovací látky, kterou lékaři nemohli používat pro komerční očkování. Dosud ji totiž dostávali jen senioři v domovech důchodců.

Teď ale pro ni SÚKL stanovil cenu, která je zhruba 400 korun, a pojišťovny ji tak mohou zanést do svých ceníků a tedy ji i proplácet lékařům.

Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Onemocnění způsobená Streptococcem pneumoniae se přenášejí vzduchem (tzv. kapénkami), nehraje zde roli sezonnost.

„Do číselníku zdravotních pojišťoven se podařilo dostat nejméně ekonomicky náročnou variantu očkovací látky proti pneumokokovým infekcím. Od zítřka mohou pacienti navštívit své lékaře a žádat očkování proti tomuto onemocnění bez přímé úhrady,“ říká za Svaz zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Pacienti si mohou vybrat celkem ze dvou vakcín. Jedna, levnější, je bez doplatku, druhá stojí asi 1500 korun. Pokud ji budou chtít naočkovat, doplatí jen rozdíl v ceně, tedy zhruba 1100 korun.

U vakcín totiž neplatí princip nadstandardu, který byl zrušen tak jako třeba u lehkých sáder, protože jde o léčivo, a tak jako jsou v lékárně léky bez doplatku a s doplatkem, stejně je to právě i u vakcín proti pneumokokům.

Největší byznys mezi vakcínami? Pneumokok, dětské nemoci a klíšťová encefalitida

Číst článek

Podle zástupců Svazu zdravotních pojišťoven by se zítra měl na webových stránkách jednotlivých pojišťoven objevit pokyn pro lékaře, jak přesně mají zákonné očkování proti pneumokokům vykázat tak, aby jim ho zdravotní pojišťovny zaplatily.

Simona Bartošová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme