Pojišťovny zahajují preventivní programy, které mají snížit počet úrazů dětí

Za posledních pět let zemřelo kvůli úrazům skoro 700 dětí. To je tolik dětí, jako je v jedné základní škole, a tato čísla dlouhodobě neklesají. Každý rok se zhruba 30 tisíc dětí zraní tak vážně, že skončí v péči lékařů. Pojišťovny proto rozjíždějí preventivní programy, které počty zraněných dětí mají snížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úraz (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Před pěti lety se zranil i Michal Vondráček, po úrazu ale zůstal na invalidním vozíku. Byla to poslední jízda, poslední skok před návratem domů z hor. Tehdy jel Michal na svém snowboardu úplně naposledy.

„Celý týden jsem koukal na jeden skok, říkal jsem si, jestli ho skočím, nebo neskočím. Poslední den jsem si řekl, bylo to na Kaprunu v Rakousku, že ho zkusím a maximálně spadnu na zadek, že se nic víc nestane,“ řekl Michal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pojišťovny chtějí snížit počet úrazů u dětí pomocí preventivních programů. Pro školy připravují například interaktivní besedy

Jenže trik nezvládl a spadl ze šestimetrové výšky přímo na hlavu. „Bylo minus 19 stupňů, ležel jsem tam, klepal se a čekal na záchranáře,“ popsal.

Poškozený obratel přerušil míchu, Michal se už bez invalidního vozíku neobejde. Štíhlý 29letý mladý muž vždycky hodně při sportování riskoval. Nikdy si ale nepřipustil, že se takový úraz mohl stát právě jemu.

„Úplně mě to dostalo, nikdy jsem si to nedokázal představit. Všechna zranění, která jsem měl, a že jsem jich měl spoustu - zlomené ruce, vyvrknuté kotníky, rozbitou hlavu - vždycky se všechno zahojilo. Tohle byla opravdu podpásovka,“ dodal Michal.

V Česku se ročně vážně zraní zhruba 30 tisíc dětí, dalších 450 tisíc jich ošetří lékaři ve svých ordinacích.

Snížit počet dětských úrazů má pomoci i nový projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která připravila pro školy interaktivní besedy se svými zaměstnanci, kteří stejně jako Michal zůstali po úraze na vozíku.

„Jedním z důvodu je právě o této věci informovat, mluvit s dětmi, upozornit na riziko úrazu i na to, že se z banální nehody může stát nehoda, která bude mít trvalé následky pro dítě na celý život,“ uvedl náměstek ředitele VZP Rostislav Verner. Program je pro školy zdarma.

„V tuto chvíli si nás objednalo 30 škol na takové setkání. V každé škole ale bude v jednom dni probíhat více přednášek,“ řekla manažerka VZP Andrea Wolfová.

Podobné akce pořádají i další zdravotní pojišťovny. Třeba Revírní bratrská pokladna letos pořádala sérii zábavných přednášek pro děti mateřských a základních škol v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde má nejvíce pojištěnců.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme