Rozhodl o pokácení starého dubu, společnost ho propustila. ‚Strom ohrožoval zdraví lidí,‘ tvrdí revírník

Majestátní dub v lesích nedaleko Krnova před několika dny padl k zemi. Odhadem 200 let starý strom totiž pracovníci společnosti Lesy České republiky, která les spravuje, označili jako vhodný k pokácení. Firma uvedla, že o pokácení dubu chybně rozhodl jeden ze zaměstnanců. „Vyvodíme pracovněprávní odpovědnost a s revírníkem ukončíme pracovní poměr,“ řekla mluvčí Eva Jouklová serveru iROZHLAS.cz.

Krnov (Aktualizováno: 15:44 3. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zaměstnanců Lesů ČR chybně rozhodl o pokácení několik set let starého dubu

Jeden ze zaměstnanců Lesů ČR chybně rozhodl o pokácení několik set let starého dubu | Foto: Michael Cestr

„Nedaleko Krnova, směrem na Láryšov, byl v tichosti pokácen odhadem přes 300 let starý dub. Strom rostl v lese, který spravují Lesy ČR, a z okolních stromů byl výrazně nejstarší. Jednalo se jistě o jeden z nejstarších stromů na Krnovsku,“ upozornil v sobotu večer Michael Cestr na svém facebookovém profilu, k tomu přidal několik fotografií.

Lesy České republiky, které les vlastní, připustily, že šlo o chybu jednoho z jejích pracovníků. „Celou záležitost jsme okamžitě prověřili a bohužel jsme zjistili, že došlo k závažnému chybnému rozhodnutí našeho zaměstnance,“ uvedla mluvčí Eva Jouklová s tím, že revírník porušil „všechny vnitropodnikové normy“.

Revírník Tomáš Ledvoň, který nechal strom pokácet, nejprve do telefonu uvedl, že se k ničemu nechce vyjadřovat, a odkázal na tiskovou mluvčí. Po dotazu, zda jde o jeho pochybení, se ohradil.

„Z mého pohledu to nevidím jako pochybení, protože strom ohrožoval zdraví lidí,“ tvrdil serveru iROZHLAS.cz. Kde kmen cenného stromu skončil, nechtěl objasnit a telefon položil.

Podle mapy i Cestrova svědectví je zřejmé, že dub stál uprostřed lesa a žádná cesta kolem něj nevedla. Státní podnik avizoval, že s revírníkem ukončí pracovní poměr. 

Dřevo se podle mluvčí Jouklové prodalo v rámci samovýroby. „Revírník nezvážil ekologickou a celospolečenskou hodnotu stromu. Dub je významný především tím, že v lese slouží z hlediska ekologického,“ uvedla. 

Lesy České republiky odhadovaly stáří dubu na dvě stě let a rostl zhruba ve stoletém porostu. Společnost si v nejbližších dnech Ledvoně předvolá, aby celou událost vysvětlil.

„Těžba byla normálně evidovaná. Revírník s člověkem, který má zájem většinou o palivové dřevo, vyznačí strom. Objednavatel poté označený strom pokácí, revírník ho změří a samovýrobce za dřevo zaplatí,“ popsala proces těžby dřeva Jouklová s tím, že zaplaceno dostal státní podnik. Upozornila však, že stáří stromu neodpovídá úměrně ceně dřeva. 

Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí. „Oblastní inspektorát v Ostravě dostal v pondělí odpoledne podnět k přezkoumání této věci, takže se tím budeme zabývat. Víc ale v této chvíli nelze za inspekci říci,“ napsal její mluvčí Jiří Ovečka serveru iROZHLAS.cz.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme