Les u Vysokého nad Jizerou ukrýval poklad. Našly se stříbrné pražské groše ze 14. století

Jako v pohádce si připadal muž, který v lese nedaleko Vysokého nad Jizerou na Semilsku našel v těchto dnech poklad. Tvořilo ho více než 160 stříbrných pražských grošů z první poloviny 14. století.

Vysoké nad Jizerou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stříbrné pražské groše z první poloviny 14. století | Foto: Muzeum Českého ráje v Turnově

Kdo na místě poklad zakopal, měl velkou smůlu, že se pro něj už nemohl vrátit. A že to byla na tu dobu slušná suma peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako v pohádce. U Vysokého nad Jizerou našli stříbrné pražské groše ze 14. století. Natáčela Ivana Bernáthová

„Vypadá to, že mince se do země dostaly někdy kolem roku 1330. Jde o pražské groše. Část náleží panovníkovi Václavu II. a větší část nechal vyrazit Jan Lucemburský,“ přibližuje pro Radiožurnál turnovský archeolog Jan Prostředník.

Mince byly ukryté těsně pod lesní hrabankou, takže nálezce měl opravdu velké štěstí.

„Mince byly původně uloženy v nádobě. Nacházely se téměř v úrovni lesní hrabanky, erozní činnost způsobila, že se nález vyvalil ven až téměř na povrch,“ doplňuje.

Více než 160 stříbrných pražských grošů z první poloviny 14. století bylo zakopáno u staré kupecké stezky mezi Vysokým nad Jizerou a Jabloncem nad Jizerou.

„Stezka, která tudy procházela, je rozhodně středověkého stáří. Myslíme si ale, že i pravěkého stáří. Archeologické nálezy, které ji lemují, nám tu stezku poměrně pěkně vymezují,“ popisuje turnovský archeolog.

Archeolog Jan Prostředník z Muzea Českého ráje v Turnově vyzvedl poklad stříbrných pražských grošů z první poloviny 14.století zakopaný u staré kupecké stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou na Semilsku. | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Deset procent pro nálezce

Nalezené pražské groše vypadají, jako by právě opustily mincovnu. „Jsou opravdu perfektně vyražené. A vidíte, že tady není žádná odřenina. Všechno je krásně čitelné,“ ukazuje pracovnice Muzea Českého ráje v Turnově Kateřina Jakubíčková.

Ještě tento týden budou mince předány odborníkům ze střední školy šperkařské v Turnově, kteří je zakonzervují. Hodnotu nalezeného pokladu pak posoudí numismatik pražského Národního muzea Jan Boublík.

„Posuzuje se také kulturně-historická hodnota. A deset procent z této hodnoty připadá jako odměna nálezci,“ vysvětluje pro Radiožurnál Boublík.

Poklad našel náhodou

Poctivý nálezce pokladu si přeje zůstat v anonymitě. Prozradil jen, že chtěl procházkou v lese zahnat nervozitu při čekání, až jeho zraněnou manželku ošetří lékaři v ústavu chirurgie ruky. Díky této náhodě získá turnovské muzeum do svých sbírek unikátní exponát.

„Pro naše muzeum je to rozhodně úžasná záležitost. Pravdou je, že známe kupříkladu obrovský poklad několika tisíc brakteátů z Levinské Olešnice. Dnes je ale uložen ve sbírkách Národního muzea, takže do turnovského muzea se nedostal,“ podotýká turnovský archeolog Jan Prostředník.

A slibuje, že poklad objevený u Vysokého nad Jizerou uvidí návštěvníci muzea příští rok na výstavě.

U Vysokého nad Jizerou našli stříbrné pražské groše ze 14. století | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme