Jermanová se nakonec nebude ucházet o post šéfky kontrolního výboru. Odradila ji kritika koalice

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebude kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. Ve čtvrtečním vyjádření uvedla, že se tak rozhodla s ohledem na tlak, který přímo i prostřednictvím médií vyvíjejí zástupci nové koalice. Lídři koaličních stran její rozhodnutí přivítali. O tom, kdo bude navržen místo Pokorné Jermanové, se nyní jedná.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:19 5. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslava Pokorná Jermanová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do placené funkce, jež podle nepsaných dohod náleží opozici, ji navrhlo hnutí ANO. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci Jermanové kritizovali a upozorňovali na to, že ji nemusejí zastupitelé zvolit.

Lídři stran podepsali ve středních Čechách koaliční smlouvu. Nominaci Jermanové ‚kádrovat‘ nechtějí

Číst článek

Končící hejtmanka označila počínání koalice za „předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami a nástroj protibabišovské rétoriky, která nezohledňuje zájmy běžných českých občanů“.

„Nechci být součástí tohoto mediálního honu, proto jsem se rozhodla na zmíněný post nekandidovat. Svou opoziční práci budu dělat ráda, odpovědně a s plným nasazením, i bez toho, abych zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru,“ uvedla v prohlášení.

„Její rozhodnutí vítám,“ řekla kandidátka na hejtmanku Petra Pecková (STAN) a podobně se vyjádřili i další lídři. Podle volební jedničky Spojenců Jana Jakoba šlo o rozumné rozhodnutí vzhledem k tomu, co nominace vyvolala. „Všichni jsme viděli reakci od lidí na sítích a obecně. Lidé nám volali a psali, ta nominace opravdu nebyla šťastná,“ uvedl Jakob.

Rozhodnutí Pokorné Jermanové přívítali i lídři Pirátů a ODS Jiří Snížek a Martin Kupka. Podle Kupky však končící hejtmanka svým dnešním vyjádřením zbytečně přilévá olej do ohně. „Naprosto odmítám, že by se mělo jednat ze strany koalice o jakýkoli předvolební boj,“ řekl.

Snížek má naplánovanou schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, na níž se bude zajímat, koho ANO navrhne místo Pokorné Jermanové. „Ten by snad měl být zvolen,“ dodal. Herman uvedl, že o náhradníkovi se nyní jedná, jméno má schválit klub ANO příští týden ve čtvrtek.

Prémie na středočeském hejtmanství: ‚VIP úředníci‘ dostali půlmilionovou odměnu poté, co dali výpověď

Číst článek

‚Opovrhování voliči‘

Podle informací ČTK bude kandidátem někdo z končících radních za ANO. Kromě Hermana tak připadají v úvahu ještě Robert Bezděk, Martin Draxler, Gabriel Kovács nebo František Petrtýl. Pecková nechtěla říct, zda by byl někdo z nich pro koalici nepřijatelný. Zopakovala, že nominace je záležitostí ANO. „Ať navrhnou někoho, o kom se domnívají, že bude přínosem a bude akceptovatelný v případě volby,“ dodala.

Pokorná Jermanová poukázala na to, že ANO ji předběžně na funkci nominovalo jakožto lídryni. Budoucí koalice však podle ní začíná s kádrováním ještě předtím, než byla uvedena do funkcí. Podle ní to připomíná Národní frontu za bývalého režimu. Kupka namítl, že Národní frontu připomínalo spíš dřívější spojenectví ANO, ČSSD a komunistů.

Končící hejtmanka trvá na tom, že jde o nepatřičný zásah do opoziční práce a lustrování kandidátů. Připomněla, že v kraji získala čtvrtý největší počet preferenčních hlasů. „Současné kádrování, které dělají koaliční strany, považuji za opovrhování voliči a povyšování zájmů koalice nad vůlí Středočechů,“ uzavřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme