Pokračování stávající koalice má v ČSSD podporu

Většina krajské reprezentace sociálních demokratů podporuje model stávající koalice i pro budoucí vládu. Varianta duhové koalice všech parlamentních stran s výjimkou komunistů je pro předsedy krajů ČSSD těžko představitelná. Možnost duhové koalice či úřednické vlády v Lidových novinách připustil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Výkonná rada občanských demokratů ale jeho názor nepodpořila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Němec, S. Gross a M. Kalousek | Foto: Michal Kamaryt

Šéf ústecké sociální demokracie Jaroslav Foldyna si v politice prý dovede představit všechno, ale nápad lídra poslanců ODS Vlastimila Tlustého řešit vládní krizi duhovou koalicí nikoli. "Stěží si mohu představit duhovou koalici s rétorikou pana Topolánka a pana Tlustého o 15procentní dani, o rovných daních, o věcech, které by významně poškodily voliče sociální demokracie."

To předseda lidovců Miroslav Kalousek je diplomatičtější. Nejprve se ale podle něj musí prověřit stávající koalice. "Teprve tehdy, kdyby neměla svoji většinu v Poslanecké sněmovně, potom jsme připraveni jednat se všemi demokratickými subjekty o takovém uspořádání, které by eliminovalo vliv komunistů na výkon vládní moci."

Občanští demokraté dnes znovu zopakovali, že jsou připraveni podpořit jen takové kroky formující se vlády, které povedou ke změně volebního systému a snížení daňové zátěže. Nejlepší cestou z vládní krize jsou podle nich předčasné volby.

Krajské organizace ČSSD tvrdí, že stojí pevně za Stanislavem Grossem. Někteří poslanci se ale na úřadujícího předsedu strany chystají proto, že s nimi o formování nové vlády dosud nejednal. Jejich klub by se měl sejít v úterý.

Vedení Unie svobody-DEU večer získalo od svého Republikového výboru pověření pokračovat v jednání o nové podobě koaliční smlouvy se sociálními demokraty a lidovci. Jak uvedl předseda poslaneckého klubu unie Karel Kühnl, zákonodárci jsou odhodlaní vznik nového kabinetu podpořit svými podpisy.

"Máme dostatek podpisů a budeme mít všechny podpisy na prohlášení, jímž podepsaní poslanci vyjadřují společnou vůli podpořit vznik koaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody."

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme