Pokračuje diskuse o definování standardů ve zdravotnictví

Standardy ve zdravotnictví budou. Tedy i finanční spoluúčast pacientů. Jak ji ale stanovit? Tripartita se na tom včera neshodla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

To ale nemění nic na tom, že se stanovením standardů a možností připlatit si za nadstandard počítá novela zákona o zdravotním pojištění. Součást zdravotnické reformy.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že nejde jen o to, zavést připlácení a tak dostat do zdravotnictví víc peněz. Ale že je třeba nastavit stejnou péče pro všechny. Podle ministra by odpadly "výstřelky, kdy lékaři z dobré vůle či pod nátlakem pacientů" volí dražší zdravotnické materiály nebo operaci robotem, i když to v daném případě není nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O standardech ve zdravotnictví diskutovali ve Světě o osmé stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD a předseda sdružení Občan, lékař Pavel Vepřek

Odboroví předáci, kteří včera jednali na tripartitě, odmítli možnost, aby si mohli pacienti za některé lékařské výkony připlácet. Podle nich měl Heger hledat napřed úspory uvnitř resortu a až pak zatížit kapsy pacientů.

Odbory se ale obávají, že vzniknou dvě sorty pacientů. Mají také výhrady k vymezení toho, co je vlastně standardní péče a na co má mít pacient nárok ze zdravotního pojištění. Odboráři nejsou se svými obavami sami, vyjádřil je také bývalý expert Světové banky na zdravotnictví, dnes člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník: „Musíme si při definování standardu dát pozor, aby nedošlo ke zhoršení dostupnosti.

Alena Maaytová z Vysoké školy ekonomické v Praze doplnila: „Ten, kdo bude mít více peněz, bude si moci dovolit lepší péči. Já jsem pro, aby si mohl dovolit lepší zařízení, ne lepší péči.

Definovat standard

Stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD v Světě o osmé souhlasil s s obavou, že při nastavení nadstandardů budou lékaři nabízet movitějším pacientům víc zákroků, než bude třeba: „Je to jedno z možných rizik.“

„Kdekoli zavedete hodnocení přes peníze a zisk, tak je logické, že následuje tlak těch, kteří mají dosahovat tyto ekonomické výhody na případné zákazníky, v tomto případě na pacienty. My říkáme, že třeba volný trh do nemocnic nepatří,“ zdůraznil Rath.

Předseda sdružení Občan, lékař Pavel Vepřek se ve Světě o osmé vyslovil k tomu, jak zabránit, aby se zdravotní zařízení neorientovala na movitější klientelu: „To je velmi jednoduché, máme systém zdravotního pojištění s jednotnými pravidly pro celo republiku. Vymáháním těchto pravidel se to dá zařídit.“

Připomněl, že důležité je definovat rozsah péče, který hradí veřejný systém. Bez toho nastává prostor pro korupci.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme